Speciální úlovek: Nejdetailnější snímek povrchu hvězdy a její atmosféry

25.08.2017 - Redakce Tajemství vesmíru

Antares -<p>Povrchové struktury hvězdy Antares – rekonstrukce dat VLTI</p>
Antares -

Povrchové struktury hvězdy Antares – rekonstrukce dat VLTI


Reklama

Astronomům se pomocí interferometru ESO/VLTI podařilo získat dosud nejdetailnější snímek cizí hvězdy – rudého veleobra Antares. Pozorování jim rovněž umožnilo vytvořit první mapu zachycující rychlost pohybu hmoty v atmosféře jiné hvězdy, než je naše Slunce. Mapa odhalila nečekané turbulence v rozsáhlé atmosféře Antara. 

Antares má nyní hmotnost asi 12 Sluncí a průměr asi 700× větší než naše hvězda. Předpokládá se, že na počátku svého vývoje měl Antares hmotnost okolo 15 Sluncí. Je členem podskupiny horního Štíra, patřící do OB asociace Scorpius-Centaurus, která obsahuje tisíce hvězd s průměrným věkem 11 milionů let. Od Země jej dělí zhruba 600 světelných let (190 parseků).

Reklama

  • Zdroj textu:

    European Southern Observatory

  • Zdroj fotografií: ESO/M. Kornmesser

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907