Společenská povaha lemurů: Jak vybudovat teplo lemuřího domova

22.12.2017 - Marek Telička

Společnost zahřeje -<p>Když nesvítí slunce, zahřívají se lemuři vzájemně</p>
Společnost zahřeje -

Když nesvítí slunce, zahřívají se lemuři vzájemně


Reklama

Lemur kata (Lemur catta) patří do řádu primátů a podřádu poloopic. Ze všech lemuřích druhů, které bezvýhradně pocházejí z ostrova Madagaskar, je zřejmě tím nejznámějším a díky pruhovanému ocasu je možné jej bez problému identifikovat. Lemur kata má mezi svými vzdálenými příbuznými ještě jeden primát – nejvíc se pohybuje po zemi. Jde o nesmírně společenský druh, který žije ve skupinách čítajících až 30 členů. Velmi spoléhá na svůj čich a značí si teritorium pachovými žlázami. 

TIP: Soužití lidí a zvířata aneb Město, kterému vládnou opice

U samců těchto poloopic jsou dokonce známé pachové souboje, při nichž si soupeři navoní dlouhé huňaté ocasy sekretem pachových žláz a pak proti sobě těmito „pachovými zbraněmi“ mávají (více viz Tajemství komunikace zvířat aneb Řeč vůní a arzenál pachů). Lemuři mají v oblibě teplo a po ránu je možné zahlédnout je v posazení, které připomíná jogínskou „lotosovou pozici“. Na rozdíl od svých lidských protějšků ovšem lemuři nemají nohy zkřížené, ale natažené. Rovněž se často opírají o vhodné větve. V noci a v okamžicích, kdy nesvítí slunce, se členové skupiny shromáždí na jednom místě a vytvoří jeden velký propletenec těl a končetin. Jeho účelem je nejen udržet potřebné teplo, ale rovněž utužit rodinné vazby.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907