Společenská povaha lemurů: Jak vybudovat teplo lemuřího domova

22.12.2017 - Marek Telička

Společnost zahřeje -<p>Když nesvítí slunce, zahřívají se lemuři vzájemně</p>
Společnost zahřeje -

Když nesvítí slunce, zahřívají se lemuři vzájemně


Reklama

Lemur kata (Lemur catta) patří do řádu primátů a podřádu poloopic. Ze všech lemuřích druhů, které bezvýhradně pocházejí z ostrova Madagaskar, je zřejmě tím nejznámějším a díky pruhovanému ocasu je možné jej bez problému identifikovat. Lemur kata má mezi svými vzdálenými příbuznými ještě jeden primát – nejvíc se pohybuje po zemi. Jde o nesmírně společenský druh, který žije ve skupinách čítajících až 30 členů. Velmi spoléhá na svůj čich a značí si teritorium pachovými žlázami. 

TIP: Soužití lidí a zvířata aneb Město, kterému vládnou opice

U samců těchto poloopic jsou dokonce známé pachové souboje, při nichž si soupeři navoní dlouhé huňaté ocasy sekretem pachových žláz a pak proti sobě těmito „pachovými zbraněmi“ mávají (více viz Tajemství komunikace zvířat aneb Řeč vůní a arzenál pachů). Lemuři mají v oblibě teplo a po ránu je možné zahlédnout je v posazení, které připomíná jogínskou „lotosovou pozici“. Na rozdíl od svých lidských protějšků ovšem lemuři nemají nohy zkřížené, ale natažené. Rovněž se často opírají o vhodné větve. V noci a v okamžicích, kdy nesvítí slunce, se členové skupiny shromáždí na jednom místě a vytvoří jeden velký propletenec těl a končetin. Jeho účelem je nejen udržet potřebné teplo, ale rovněž utužit rodinné vazby.

  • Zdroj textu:

    Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907