Spolupráce i sobeckost šakalů: U sloní mršiny panuje přísná hierarchie

Šakali dokážou ukázkově táhnout za jeden provaz, ale hierarchie ve smečce nepřipouští žádné rovnostářství. Ti nejvýše postavení se zkrátka vždy nasytí jako první.

19.07.2021 - Marek Telička



Šakali jsou nejstaršími žijícími příslušníky čeledi psovitých šelem a šakal čabrakový (Canis mesomelas) se od ostatních šakalů oddělil zřejmě před 2,3–4,5 miliony let. Obdobně jako jejich ostatní příbuzní, jsou i šakali čabrakoví všežravci. Živí se brouky, škorpiony, plazy i malými savci, ale dokážou ulovit i mnohem větší zvířata, než jsou oni sami – například gazelu Thompsonovu.

Šakali jsou přísně teritoriální, ale v období nedostatku potravy jsou nuceni vyhledávat potravu také za hranicemi svých území. Přísná hierarchie smeček se projeví i u velkých mršin, z nichž by se klidně mohli krmit všichni naráz. Bez ohledu na to se mohou nasytit nejprve dominantní jedinci a ti slabší musejí čekat.

TIP: Africký šakal čabrakový: Nebojácný lovec s promyšlenou taktikou

Ačkoli jsou šakali čabrakoví ze všech šakalích druhů nejmenší, předčí ostatní svou agresivitou. Té zřejmě vděčí i za své odhodlání k útoku na velká zvířata, ale zároveň je tento jejich povahový rys zodpovědný za četné šarvátky v rámci vlastního druhu.

Šakal čabrakový (Canis mesomelas)

  • Řád: Šelmy (Carnivora)
  • Čeleď: Psovití (Canidae)
  • Velikost: Výška v kohoutku 38–45 cm, délka těla 70–100 cm, délka ocasu 30–38 cm, hmotnost 7–13,5 kg.
  • Mláďata: Délka březosti 60–65 dnů, počet mláďat 2–9, nejčastěji 2–4.
  • Délka života: V zajetí se dožívá cca 12 let.
  • Potrava: Je to velký oportunista. Loví malé savce, ptáky a plazy. Požírá i hmyz, ale dokáže ulovit i mládě antilop. V ojedinělých případech i dospělé jedince antilopy menších druhů.

Další články v sekci