Spolupráce i sobeckost šakalů: U sloní mršiny panuje přísná hierarchie

19.07.2021 - Marek Telička

Šakali dokážou ukázkově táhnout za jeden provaz, ale hierarchie ve smečce nepřipouští žádné rovnostářství. Ti nejvýše postavení se zkrátka vždy nasytí jako první.

<p>Jako první většinou žerou největší zvířata, a teprve až se nasytí, přicházejí na řadu ti menší.</p>

Jako první většinou žerou největší zvířata, a teprve až se nasytí, přicházejí na řadu ti menší.


Reklama

Šakali jsou nejstaršími žijícími příslušníky čeledi psovitých šelem a šakal čabrakový (Canis mesomelas) se od ostatních šakalů oddělil zřejmě před 2,3–4,5 miliony let. Obdobně jako jejich ostatní příbuzní, jsou i šakali čabrakoví všežravci. Živí se brouky, škorpiony, plazy i malými savci, ale dokážou ulovit i mnohem větší zvířata, než jsou oni sami – například gazelu Thompsonovu.

Šakali jsou přísně teritoriální, ale v období nedostatku potravy jsou nuceni vyhledávat potravu také za hranicemi svých území. Přísná hierarchie smeček se projeví i u velkých mršin, z nichž by se klidně mohli krmit všichni naráz. Bez ohledu na to se mohou nasytit nejprve dominantní jedinci a ti slabší musejí čekat.

TIP: Africký šakal čabrakový: Nebojácný lovec s promyšlenou taktikou

Ačkoli jsou šakali čabrakoví ze všech šakalích druhů nejmenší, předčí ostatní svou agresivitou. Té zřejmě vděčí i za své odhodlání k útoku na velká zvířata, ale zároveň je tento jejich povahový rys zodpovědný za četné šarvátky v rámci vlastního druhu.

Šakal čabrakový (Canis mesomelas)

  • Řád: Šelmy (Carnivora)
  • Čeleď: Psovití (Canidae)
  • Velikost: Výška v kohoutku 38–45 cm, délka těla 70–100 cm, délka ocasu 30–38 cm, hmotnost 7–13,5 kg.
  • Mláďata: Délka březosti 60–65 dnů, počet mláďat 2–9, nejčastěji 2–4.
  • Délka života: V zajetí se dožívá cca 12 let.
  • Potrava: Je to velký oportunista. Loví malé savce, ptáky a plazy. Požírá i hmyz, ale dokáže ulovit i mládě antilop. V ojedinělých případech i dospělé jedince antilopy menších druhů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907