Sportování, ochotničení i karty: Jak se bavili ve volných chvílích čs. legionáři?

22.03.2019 - Redakce Kauzy (extra Historie)

Československé legie v Rusku mimo jiné prosluly i širokou škálou aktivit, které se provozovaly v době mezi bojovými střetnutími. Sportovní utkání nebo divadelní představení dokreslují osobitý obraz legionářské každodennosti

<p>Českoslovenští legionáři</p>

Českoslovenští legionáři


Reklama

Kromě toho, že legie disponovaly profesionálním divadelním souborem, fungovaly v nich desítky originálních uměleckých souborů. Některé vydržely třeba jen jedno jediné vystoupení, ale mnohé přežily celé roky války. V mnoha jednotkách se našli talentovaní všeumělci, kteří se zabývali varietními kouzelnickými triky, parodováním důstojníků nebo světových mocnářů, pokoušeli se o pantomimu či vyráběli (tedy spíše improvizovali) loutková divadla. Loutkáři Kolátor a Bradna prosluli mezi spolubojovníky zábavností představení a nepotřebovali přitom mnoho – na jakékoliv vlakové zastávce mohli rozložit drobná divadélka, upravit princezniny šatičky či narovnat čepici rakušáckému zupákovi. Dále se fantazii již meze nekladly. 

Divadlo legionářské i domorodé

Kabaretní vystoupení se provozovala nejen na Ukrajině, ale také v zajateckých táborech a později na Sibiři. Tradice kabaretních a zábavných vystoupení nebyla přerušena ani ve Vladivostoku při čekání na lodi do vlasti, a dokonce ani během zámořské plavby. Tu a tam legionáři navštívili i ruská (popř. čínská) představení, ale většinou nebyli příliš spokojeni. U čínského divadla byli navíc šokováni úplnou odlišností toho, co se dělo na jevišti i v hledišti. Zajímavá pro ně byla pouliční vystoupení čínských artistů nebo kouzelníků, i když mnohdy tato představení v denících a pamětech spojují s drobnou kriminalitou (zejména řáděním kapsářů).

Není sice pravdou to, co se objevuje v některých tendenčních dobových textech – tedy, že legie stály větší měrou nejen na sokolských ideálech, ale i na sokolských cvičencích a cvičitelích, ale je nutno přiznat, že sokolská idea byla v čs. legiích na Rusi více než patrná.

Pod křídly Sokola

Matěj Němec s Josefem Švecem, oba sokolští cvičitelé, si sice stěžovali po vstupu do České družiny, že ne všichni sokolové, o nichž v Rusku tito dva věděli, se též dobrovolně přihlásili do války proti Německu a Rakousku-Uhersku, přesto se záhy setkali s mnohými zapálenými sokoly. Například s Antonínem Čílou, jehož láska k tělesnému cvičení byla pověstná. Po jistou dobu mnoho mužů (včetně bývalých aktivních c. a k. důstojníků) kritizovalo úroveň výcviku v záložním oddílu Družiny v Kyjevě – ten mimochodem vedl právě Číla. Předmětem kritiky se stal fakt, že k „postupu“ do roty, určené k odchodu na frontu, bylo nutné absolutně bezchybně zvládnout sestavu prostných z posledního sokolského sletu, ačkoli někteří vojáci prý v té době neuměli ani pořádně rozebrat pušku.

S rozšiřováním České družiny nejdříve na střelecký pluk a posléze na střeleckou brigádu se zvyšoval počet mužů ochotných zapojit se i do veřejných produkcí. Jakési miniaturní sokolské slety se stávaly skutečnými taháky různých československých slavností na Ukrajině a později i v Rusku, na Sibiři a na Dálném východě či cestou do vlasti. Tyto slavnosti sloužily nejen k „povyražení si“ dobrovolců, ale též k propagaci ideálů hnutí před ostatním obecenstvem, nejčastěji tedy Rusy a Ruskami.

Dobrovolci (ať už jen fanoušci nebo i předváleční hráči) si rádi zahráli i fotbal. Kopalo se téměř kdekoli a nejčastěji s obyčejným hadrákem, tu a tam však některá rota disponovala i za společně vybrané peníze zakoupenou koženou „merunou“. Kromě zápasů narychlo improvizovaných mužstev nebo lítých bitev mezi rotami (prapory, pluky atp.) došlo i k řadě střetnutí mezinárodního charakteru. Možná pro někoho překvapivě nesehráli legionáři téměř žádné zápasy s ruskými mužstvy, ale jeden z prvních mezinárodních „mačů“ proběhl před bitvou u Zborova s Belgičany z roty obrněných vozidel. Další fotbalové zápasy probíhaly ve Vladivostoku (např. proti posádkám britských křižníků) a poté v Singapuru, Hongkongu nebo Colombu proti místním, případně koloniálním týmům. 

Co Čech, to muzikant a karbaník

Muzicírovalo se neustále a skoro by se chtělo napsat, že kde se sešli dva a více legionářů, už se začal organizovat pěvecký sbor. Vojáci s láskou vzpomínali na to, že když pochodovali Kyjevem na výcvik či z výcviku a zpívali, místní ženské obecenstvo jim z oken házelo květiny. Při muzicírování instrumentálního charakteru byly potíže vlastně se vším – s nástroji i s partiturami. Každé housle nebo trubka byly opatrovány jako skutečný poklad, muzikanti někdy podnikli cesty dlouhé stovky kilometrů pro zakoupení kvalitních hudebních nástrojů. Stejné to bylo s notami – někteří legionáři však byli schopni vytvořit notový zápis z hlavy, případně se i partitury daly zakoupit. Vrcholem hudebního umu legionářů byl jejich symfonický orchestr, ale každý pluk disponoval vlastní kapelou a drobných hudebních těles bylo ve vojsku tolik, že se to nedalo ani spočítat.

TIP: Vojsko neexistujícího státu: Proč vstupovali Čechoslováci do legií?

Hrály se karty: mariáš, bulka, durak. V mnoha případech vojáci nechali graficky zdatné bratry vyrobit nový paklík s originálními ilustracemi. Podobné to bylo i s šachovými soupravami – v případě nedostatku vhodného materiálu se šachovnice nechala namalovat na podlahu těplušky a figury se vyrobily z chlebových kůrek.

Mezi zvláštní způsoby trávení času patřilo vypravování. Oblíbené příběhy pocházely z mnohdy dobrodružných předválečných životů, objevovaly se zážitky ze zajateckých táborů, ale také pohádky – prý čím strašidelnější, tím lepší, nebo se převypravovaly před válkou přečtené knihy a shlédnuté filmy. Dobrovolci navštívili nemálo kin, často improvizovaných v přírodě, kde se promítaly filmy americké produkce.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka muže z Bockstenu a jeho pravděpodobná podoba.

Historie

Čolpon-Ata se nachází téměř uprostřed severního břehu jezera a nabízí úžasné výhledy i pěkné pláže.

Cestování
Věda

Curiosity, vlastnoruční selfie

Vesmír

Elektronické tetování se dvěma senzory

Věda

Lékaři kontrolují zdravotní stav dvou odvedenců, povinná služba vzbudila na ostrovech vlnu nevole

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907