Černé díry se svou bezednou gravitací pozřou vše, co se připlete do jejich blízkosti. Někdy dojde i na hvězdy. Jak často se to ale děje?
Až doposud jsme na takové případy, kdy supermasivní černá díra pohltila hvězdu, narazili jen v rámci rozsáhlých průzkumů, které zahrnovaly mnoho tisíc galaxií. Odborníci si proto mysleli, že k něčemu podobnému dochází velmi vzácně - přibližně jednou za 10 tisíc až 100 tisíc let.
Vědci britské Univerzity ve Sheffieldu teď ale zjistili, že za jistých okolností mohou supermasivní černé díry požírat hvězdy mnohem častěji. Četnost pozření hvězd totiž dramaticky vzroste při srážkách galaxií. Dochází k tomu asi 100× častěji, než si vědci doposud mysleli.
Důvodem je nejspíše to, že při kolizi galaxií v jejich centrální části bouřlivě vzniká velké množství nových hvězd. A celá řada z nich zřejmě skončí v nenasytné supermasivní černé díře.
TIP: Srážka galaxií Arp 299: NuSTAR odhaluje zrození monstra
Z toho, co zatím víme, můžeme očekávat podobný scénář i po předpokládané srážce Mléčné dráhy s Galaxií v Andromedě, ke které by mělo dojít asi za 5 miliard let.
University of Sheffield, Nature Astronomy
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)