Srážky neutronových hvězd jsou klíčovým zdrojem zlata ve vesmíru

03.11.2021 - Stanislav Mihulka

Zatímco prvky lehčí než železo vznikají v jádrech běžných hvězd, těžké prvky vyžadují mnohem více energie. Vědci z MIT se proto rozhodli zapátrat po zdrojích zlata, platiny a dalších prvků ve vesmíru. Ukázalo se, že vznikají během mimořádně dramatických událostí…

<p>Srážky neutronových hvězd se jeví jako dokonalé „zlaté doly“.</p>

Srážky neutronových hvězd se jeví jako dokonalé „zlaté doly“.


Reklama

S Velkým třeskem se zrodilo jen několik nejlehčích chemických prvků. Většina běžných prvků, které jsou lehčí než železo, vzniká v útrobách hvězd, jako „popel“ hvězdných fúzních reakcí. S nejtěžšími prvky je to komplikovanější. Víceméně víme, že se na jejich původu podílejí extrémní události ve vesmíru, detaily tohoto procesu jsou ale stále nejasné. 

Američtí odborníci Massachusettského technologického institutu (MIT) a University of New Hampshire zkoumali dva možné zdroje těžkých prvků ve vesmíru – srážky neutronových hvězd a srážky neutronové hvězdy s černou dírou. Oba tyto zdroje nepochybně produkují těžké prvky, otázkou ale je, který z nich je významnější…

Zlatý vesmírný důl

Astronomka a astrofyzička Hsin-Yu Chen z MIT zjistila, že přinejmenším během posledních 2,5 miliard let vzniklo ve vesmíru více těžkých prvků – například zlata nebo platiny, při srážkách dvojic neutronových hvězd. Srážky neutronové hvězdy s černou dírou, i když jsou nepochybně také velmi dramatické, vytvořily takových prvků výrazně méně.

TIP: Jak těžké mohou být neutronové hvězdy? Jako Himálaje v půllitru od piva

Badatelé vzali v úvahu hmotu dotyčných objektů, jejich rotaci a další parametry, včetně odhadu jejich četnosti v historii vesmíru, přičemž vycházeli z pozorování gravitačních i dalších observatoří. Z jejich modelů a výpočtů vyplynulo, že srážky neutronových hvězd „upečou“ v porovnání se srážkami neutronové hvězdy s černou dírou dvakrát až stokrát větší množství těžkých prvků. Srážky neutronových hvězd se tak jeví jako dokonalé „zlaté doly“.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907