Mozek během stárnutí zřejmě neztrácí své schopnosti nevratně. Experimenty na myších ukazují, že je lze úspěšně obnovit
Se stářím je obvykle spojená nejen moudrost a bilancování, ale často i přibývající zdravotní problémy, včetně poklesu duševního výkonu a fungování paměti. Bylo by skvělé mít k dispozici nějakou léčbu či terapii, která by dokázala alespoň částečně tyto změny tlumit nebo i zvrátit.
Podle výsledků výzkumu Petera Waltera z Kalifornské univerzity v San Franciscu a jeho kolegů se zdá, že to možné je. Ukazuje se, že mozek během stárnutí vlastně neztrácí své schopnosti, jak jsme si doposud mysleli. Vypadá to, že stárnoucí mozek stále své schopnosti má. Jen jsou nějakým způsobem blokované, takže je člověk nemůže využívat.
TIP: Izraelští vědci přelstili stárnutí krevních buněk pomocí kyslíkové komory
Walter a jeho kolegové se snaží tuto blokádu prorazit. Ve svém výzkumu zjistili, že dříve vyvinutý experimentální lék ISRIB (integrated stress response inhibitor) jen v pár dávkách a za krátkou dobu dokáže zvrátit pokles paměťových a duševních schopností u myší, který souvisí se stárnutím. Rychlost změn byla pro badatele až překvapující.
Walterův tým objevil ISRIB v roce 2013. Od té doby vyšlo najevo, že tato látka dokáže obnovit fungování paměti měsíce po poškození mozku pacienta, napravovat dopady Downova syndromu na duševní schopnosti, předcházet ztrátě sluchu, potlačovat nádory prostaty nebo i zvýšit duševní výkon u zdravých živočichů. Preparát ISRIB zřejmě čeká velká budoucnost.
HistorieV bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)