Stačí velké srdce: Ryba, obývající hlubiny oceánu, má zcela průzračnou krev

Zvláštní rybu z čeledi ledařkovitých můžeme připsat na seznam záhadných mořských živočichů. Krev této ryby obývající hloubku kolem jednoho kilometru v Jižním ledovém oceánu je totiž zcela průzračná

01.07.2019 - Zuzana TeličkováKrev ryby s latinským názvem Chionodraco rastrospinosus neobsahuje hemoglobin. Jedná se o jediného známého obratlovce na světě, který dokáže přežít bez tohoto červeného proteinu zajišťujícího přenos kyslíku do tkání a odvádění oxidu uhličitého. Podle odborníků rybě ke správnému okysličování zřejmě stačí velké srdce a krevní plazma. Jelikož nemá šupiny, je dokonce možné, že dokáže kyslík absorbovat přímo z vody.

TIP: Magnetické buňky pstruhů: Nenápadné rybí kompasy

Proč a jak došlo v průběhu evoluce k tak neobvyklému vývoji, zatím nikdo netuší. Vzácnou rybku chová v současnosti jen jediné zařízení na světě – Sea Life Park v Tokiu, který vlastní pár dovezený z Jižního oceánu rybáři lovícími kril. Zaměstnanci Sea Life Parku doufají, že pár se začne úspěšně rozmnožovat a že se vědcům podaří o tomto záhadném tvorovi získat více informací.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia


Další články v sekci