Stane se z Mosulu futuristické město s robotickými pavouky a drony?

Irácký Mosul bude nutné z části postavit znovu. S obnovou by mohly pomoci 3D tiskárny

04.11.2017 - Stanislav MihulkaHistorie iráckého Mosulu sahá až do starověku. Dříve významné asyrské obchodní centrum, spojující Mezopotámii a Středomoří je ale v posledních letech spojováno především v souvislosti s islamistickými teroristy. Právě v Mosulu byl v červnu 2014 Abú Bakrem Bagdádím vyhlášený chalífát označovaný jako Islámský stát.

Během tří let bojů o Mosul bylo podle OSN z města vyhnáno více než 900 tisíc lidí. Z 54 městských částí je 15 silně a 23 středně poničeno. Hlavně v západní části města leží v rozvalinách celé čtvrti.

Se zajímavým plánem na obnovu zpustošeného Mosulu přišla nově společnost Vincent Callebaut Architectures. Klíčovým prvkem jejich návrhu je masové využití 3D tisku, a také recyklace materiálu z ruin města.

TIP: Apokalypsa v Mosulu: Z někdejší bašty Islámského státu zbyly jen ruiny

Pokud se tento návrh prosadí, z Mosulu by se mohlo stát futuristické město s 3D tištěnými mosty přes řeku Tigris, městskými farmami, zelení a modulární městskou zástavbou. Na mostech budou pracovat 3D tiskárny v připomínající svým tvarem pavouky. Zásobovat je materiálem pak mají bezpilotní drony.

  • Zdroj textu

    Vincent Callebaut Architectures

  • Zdroj fotografií

    Vincent Callebaut Architectures


Další články v sekci