Stařeček Hollywood: Slavný nápis nad městem andělů visí už 94 let

14.11.2017 - Lucie Paseková

Z amerických filmů ho zná asi každý. Je ztělesněnou reklamou na sny a nezaměnitelným symbolem filmového průmyslu. Ano, nápis Hollywood. Památka, která shlíží na kalifornské město Los Angeles už více než devadesát let

Nápis se stal několikrát obětí šprýmařů či aktivistů – byl překřtěn například na Hollyweed, Jollygood nebo Sallywood.
Nápis se stal několikrát obětí šprýmařů či aktivistů – byl překřtěn například na Hollyweed, Jollygood nebo Sallywood.

Reklama

Proslulý nápis neměl původně s filmovým průmyslem vůbec nic společného. V roce 1923 vznikl jako reklamní poutač na příměstské sídliště. Že se dožije bez mála 100. narozenin, by nikoho z jeho tvůrců v té době nenapadlo – původně měl totiž na místě stát asi jen rok a půl. Jeho podobu navrhnul malíř Thomas Fisk Goff a původně byl slavný poutač o něco delší – Hollywoodland.

TIP: Proslulý nápis Hollywood se přes noc změnil na Hollyweed

Postavit toto megalomanské dílo nebylo rozhodně levné: celkové náklady se vyšplhaly na 21 tisíc dolarů, což byl v té době skutečně „balík“ peněz. Nápis tehdy osvětlovaly čtyři tisíce žárovek, a za jedním písmenem L stával dokonce domek údržbáře, který prasklé žárovky vyměňoval.

Původní projekt Hollywoodland později zkrachoval, takže v roce 1949 přešel nápis do majetku města. Tehdy z něj zmizelo „land“ a celý poutač prošel rekonstrukcí. Svou chvilku slávy si nápis užil v roce 1973, kdy byl prohlášen za historickou památku.

Zachránce z Playboye

Jedna z ikon Los Angeles ale měla dvakrát na kahánku. Naštěstí vždy zaúřadoval otec sexuální revoluce a zakladatel Playboye Hugh Hefner. Když byl nápis v 70. letech v katastrofálním stavu, uspořádal sbírku a každé z jeho písmen vydražil za 27 700 dolarů. Jedno z písmen například získal rockový zpěvák Alice Cooper a sám Hefner vydražil písmeno Y. Před několika roky zase hrozilo, že developeři na místě nápisu postaví domy. Hefner tedy daroval veřejné iniciativě na jeho záchranu 900 tisíc dolarů. „Nápis je Eiffelovou věží Hollywoodu a je mi potěšením napomoct záchraně tak důležité kulturní památky,“ okomentoval tehdy svůj čin Hefner.

Sebevražda z písmene H

Nápis, který tehdy ještě zněl Hollywoodland, poprvé proslavila tragédie, která se stala v roce 1932. Na písmeno H tenkrát po žebříku pro dělníky vyšplhala herečka z Broadwaye Peg Entwistle. Čtyřiadvacetiletá dívka neměla v Mekce filmového průmyslu úspěch, a tak se rozhodla pro sebevraždu. Paradoxně prý den po své smrti dostala nabídku na natáčení filmu. Do historie se zapsala jako Hollywood Sign Girl.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907