Statistky ukazují: Starší otcové mají větší šanci na chytré a vzdělané syny

22.06.2017 - Stanislav Mihulka

Britští a američtí vědci tvrdí: Chcete mít vzdělaného syna? Pořiďte si ho ve vyšším věku

Otec a syn -<p>Starší otcové vychovávají syny geeky </p>
Otec a syn -

Starší otcové vychovávají syny geeky 


Reklama

Muži, kteří mají děti později, mají větší naději, že se jim narodí geekové. Tedy synové, kteří mají vyšší IQ, jsou obecně ambicióznější, lépe se koncentrují a méně zapadají do průměru. V dnešní době jde o vesměs žádané vlastnosti a představují tak dobrý vklad pro úspěšnou živitní dráhu.

TIP: Jak souvisí anatomie mozku s bohatstvím a úspěchy ve studiu?

K výše zmíněným závěrům dospěli američtí a britští vědci, kteří prostudovali životní osudy 15 tisíc britských dvojčat. Na základě získaných dat vytvořili „Index geekovitosti“, podle kterého ohodnotili studovaný vzorek lidí.

Výsledky ukazují, že vyšší hodnoty tohoto indexu vykazují synové starších otců, bez ohledu na sociální a ekonomický status rodičů, vzdělání nebo zaměstnání. Roli nehraje ani věk matek a dcer se tento vztah nijak netýká.

 

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Translational Psychology

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907