Start nové japonské nosné rakety skončil selháním druhého stupně

Japonská vesmírná agentura JAXA zaznamenala další neúspěch, tentokrát při prvním testovacím letu nové nosné rakety H3

10.03.2023 - Stanislav Mihulka



Japonsko se chystá nahradit svou nosnou raketu H-IIA, která létá do vesmíru od roku 2001 a měla by skončit po nadcházejícím 50. startu, novou řadou raket se souhrnným označením H3. Vývoj dvojstupňové 63 metry vysoké rakety H3 doposud vyšel na 1,47 miliardy dolarů (přes 32 miliard Kč) a na jejím vývoji se podílela japonská vesmírná agentura JAXA ve spolupráci se společností Mitsubishi Heavy Industries.

Projekt provázejí vleklé problémy – testy nabraly více než dvouleté zpoždění kvůli průtahům při vývoji raketových motorů a k prvnímu pokusu o start rakety ve variantě H3-22S tak došlo až letos v polovině února. Těsně před vzletem ale došlo ke zrušení startu, protože se objevila anomálie v systémech 1. stupně rakety a nedošlo k zážehu motorů LE-9.

Řízená autodestrukce

Také druhý pokus, který proběhl 7. března skončil neúspěchem – raketa se sice vznesla za jásotu přihlížejících ze startovací rampy kosmického centra Tanegašima na jihozápadě Japonska a první stupeň pracoval normálně, ale po oddělení 2. stupně rakety nedošlo k jeho zážehu. Řídící středisko vyslalo po zhruba 14 minutách, když bylo jasné, že náklad nedoletí na orbitu, signál k autodestrukci.

Představitelé agentury JAXA se omluvili veřejnosti a sdělili, že druhý stupeň rakety H3 s nákladem se zřítil do moře u východního pobřeží Filipín. Podle vyjádření JAXA byl 2. stupeň plný raketového paliva a představoval by hrozbu. Proto pozemní kontrola let ukončila. V souvislosti s pádem 2. stupně naštěstí nebyly hlášeny žádné škody ani zranění.

TIP: Zkáza Momo-2: Soukromá japonská raketa explodovala těsně po startu

Raketa H3 nesla jako náklad třítunový japonský satelit ALOS-3 (Advanced Land Observation Satellite). Jeho primárním úkolem bylo pozorovat zemský povrch, především kvůli řešení následků katastrof a mapování. Na palubě měl i experimentální infračervený senzor, který měl sloužit ke sledování vojenských aktivit, včetně startů cizích raket.


Další články v sekci