Starý dobrý trik: Pomůže proti koronaviru léčba protilátkami uzdravených?

17.03.2020 - Stanislav Mihulka

Krev uzdravených pacientů by mohla poskytnout ochranu lidem nejvíce ohroženým koronavirem

<p>Protilátky získané z krve uzdravených pacientů by mohly dočasně chránit před virem.</p>

Protilátky získané z krve uzdravených pacientů by mohly dočasně chránit před virem.


Reklama

V době sílící pandemie, která probíhá velmi rychle, se odborníci uchylují ke starým osvědčeným receptům. Jedním z nich je i použití krve pacientů, kteří se s nákazou poprali bez větších obtíží a vyléčili se. Jde o léčbu pasivními protilátkami, která pochází již z konce 19. století. Tuto léčbu lidé hojně využívali ve dvacátém století, ke zvládání epidemií a pandemií spalniček, neštovic, příušnic nebo chřipky. 

Pasivní protilátková terapie

K této staré dobré metodě se teď vrátil výzkumný tým americké Univerzity Johnse Hopkinse. Jde o nouzový prostředek, který je možné použít, když ještě není k dispozici žádná účinná léčba ani vakcína. Podle imunologa Artura Casadevalla je ohromnou výhodou tohoto přístupu, že není nutný žádný výzkum a vývoj. Tahle léčba je k dispozici hned, jen je nutné získat dost krve od lidí, nejlépe hned poté, co se uzdravili.

Jde o to, že vyléčení lidé jsou plní protilátek ve zcela nadbytečném množství. Pokud lékaři odeberou těmto lidem krev a zpracují protilátky, mohou být následně použity k dočasné ochraně ohrožených lidí, ať už pacientů nebo rodinných příslušníků nakažených, stejně jako lékařů a dalších lidí, kteří jsou vystaveni větší zátěži koronavirem. Američtí odborníci jsou přesvědčeni, že taková ochrana může fungovat týdny až měsíce.

TIP: Důsledné mytí rukou: Překvapivě snadná pomoc proti pandemii virů

Autoři studie upozorňují, že zmíněný postup má v současné době mnoho neznámých – není například jisté, jak velké množství rekonvalescentního séra je k léčbě či ochraně pacientů potřeba. Nikdo ale neočekává, že se by se pasivní protilátková terapie stala pověstnou „stříbrnou kulkou“ pro nový koronavirus. Může ale pomoci ve snaze vyrovnat stoupající křivku počtu nakažených a poskytnout farmakologickým odborníkům čas k vývoji skutečně efektivního léku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science Alert

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907