Fotostřípek: Státní pohřeb slavného německého maršála Erwina Rommela

04.03.2016 - Redakce Válka Revue

Erwin Rommel byl v nacistickém Německu jedním z největších hrdinů. Po jeho smrti mu byl přes obvinění z velezrady 18. října 1944 vystrojen státní pohřeb


Reklama

Maršál Erwin Rommel (1881–1944), zvaný Pouští liška podlé svého působení v saharské Africe, oficiálně zemřel na srdeční zástavu. Ve skutečnosti si ovšem musel vzít sám život, aby nebyl souzen pro velezradu.

Jeden z nejlepších taktiků německé válečné mašinerie se nejspíše nepřímo zapletl do spiknutí proti vůdci a neúspěšného atentátu na Adolfa Hitlera. Stačilo k tomu obecná rozprava s jedním z konspirátorů a paranoia Hitlera, notně podporována tajemníkem NSDAP Martinem Bormannem.

Hitler usoudil, že Rommel se spiknutí zůčastnil, ale byl si vědom, že veřejný proces s jedním z ikonických hridnů říše by morálce obyvatel neprospěl. Vyslal tedy za Rommelem generálporučíka Wilhelma Burgdorfa a generálmajora Ernsta Maisela, kteří mu dali na vybrat buď soudní řízení pro velezradu nebo spáchání sebevraždy. Aby se vyhnul pohaně své komplikacím rodiny, rozhodl se polní maršál pro sebevraždu a "dobrovolně" si vzal život. Oficiální důvody smrti byly následky zranění, které utrpěl o čtvrt roku dříve.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ochočené lišky vyhledávají přítomnost svých majitelů a ochotně se učí i různým trikům.

Zajímavosti
Revue

Mayská pyramida v San Andrés v Salvadoru vznikla krátce po zničující erupci v šestém století našeho letopočtu.

Věda

Markýze z Tavory nechal Pombal lámat v kole. Manželka markýze musela velkolepému představení přihlížet a poté sledovat i popravu vlastních dětí.

Historie

Mnohé stroje MiG-17 severovietnamského letectva měly nápadité kamufláže.

Válka

Přestože v dávné historii zřejmě tekla po povrchu Marsu voda a byly na něm i velká jezera, posledních několik milionů let je rudá planeta mimořádně vyprahlým místem.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907