Stavba Velkého Magellanova dalekohledu dosáhla významného milníku

24.08.2018 - Stanislav Mihulka

V chilské poušti odstartovaly stavební práce na Velkém Magellanově dalekohledu. Po dokončení bude výkonnější než Hubbleův teleskop

<p>Na stavbě Magellanova teleskopu odstarovalo hydraulické vrtání. Teleskop by měl být hotov v roce 2024.</p>

Na stavbě Magellanova teleskopu odstarovalo hydraulické vrtání. Teleskop by měl být hotov v roce 2024.


Reklama

Pro fanoušky astronomie je to vzrušující zpráva. Na stavbě Velkého Magellanova dalekohledu, který vyrůstá v chilské poušti Atacama, se před pár dny konečně začalo vrtat a kopat.

Stavba teleskopu probíhá v prostoru Observatoře Las Campanas. V těchto končinách je obloha mimořádně příznivá pro astronomická pozorování, takže dalekohledů je tu víc. Velký Magellanův dalekohled bude stát v nadmořské výšce cca 2 500 metrů nad mořem.

Výkonnější než Hubble

Na vývoji a konstrukci obrovského teleskopu se podílejí USA, Austrálie, Brazílie, Jižní Korea a Chile. Teleskop bude mít primární zrcadlo o průměru 25 metrů, které bude tvořeno sedmi jednotlivými zrcadly o průměru 8,4 metru. Už tato jednotlivá zrcadla budou největší astronomická zrcadla na světě, jaká byla zatím vyrobena. Až teleskop pojede na plný výkon, tak poskytne snímky s desetkrát vyšším rozlišením, než slavný Hubble na oběžné dráze.

TIP: Evropa buduje největší dalekohled na světě

Stavitelé zahájili stavbu permanentních budov teleskopu vrtáním do pevné skály, což představuje významný milník stavby. Při konstrukci základů těchto budov by měli odstranit více než 4 tisíce kubíků skály. Podle vedení projektu jde o neklamnou známku úspěšně postupujících prací. Teleskop by měl být kompletně hotový kolem roku 2024.

Reklama

  • Zdroj textu:

    GMTO Corporation

  • Zdroj fotografií: GMTO Corporation

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907