Stavba Velkého Magellanova dalekohledu dosáhla významného milníku

V chilské poušti odstartovaly stavební práce na Velkém Magellanově dalekohledu. Po dokončení bude výkonnější než Hubbleův teleskop

24.08.2018 - Stanislav MihulkaPro fanoušky astronomie je to vzrušující zpráva. Na stavbě Velkého Magellanova dalekohledu, který vyrůstá v chilské poušti Atacama, se před pár dny konečně začalo vrtat a kopat.

Stavba teleskopu probíhá v prostoru Observatoře Las Campanas. V těchto končinách je obloha mimořádně příznivá pro astronomická pozorování, takže dalekohledů je tu víc. Velký Magellanův dalekohled bude stát v nadmořské výšce cca 2 500 metrů nad mořem.

Výkonnější než Hubble

Na vývoji a konstrukci obrovského teleskopu se podílejí USA, Austrálie, Brazílie, Jižní Korea a Chile. Teleskop bude mít primární zrcadlo o průměru 25 metrů, které bude tvořeno sedmi jednotlivými zrcadly o průměru 8,4 metru. Už tato jednotlivá zrcadla budou největší astronomická zrcadla na světě, jaká byla zatím vyrobena. Až teleskop pojede na plný výkon, tak poskytne snímky s desetkrát vyšším rozlišením, než slavný Hubble na oběžné dráze.

TIP: Evropa buduje největší dalekohled na světě

Stavitelé zahájili stavbu permanentních budov teleskopu vrtáním do pevné skály, což představuje významný milník stavby. Při konstrukci základů těchto budov by měli odstranit více než 4 tisíce kubíků skály. Podle vedení projektu jde o neklamnou známku úspěšně postupujících prací. Teleskop by měl být kompletně hotový kolem roku 2024.

  • Zdroj textu

    GMTO Corporation

  • Zdroj fotografií

    GMTO Corporation


Další články v sekci