Stíhač tanků Jagdpanther: Vysoce efektivní bojový prostředek

09.11.2016 - Lukáš Visingr

Stíhač tanků Jagdpanther měl velmi nízkou siluetu a též byl značně pohyblivý

Jagdpanther -<p>Jagdpanther v münsterském muzeu. Před ním můžeme vidět používanou munici</p>
Jagdpanther -

Jagdpanther v münsterském muzeu. Před ním můžeme vidět používanou munici


Reklama

Kvalitní aplikaci 88mm kanónu PaK 43 představoval stíhač tanků, který byl vyvíjen od počátku roku 1942 na podvozku středních tanků. Původně se počítalo s PzKpfw IV, ale potom se přešlo na perspektivnější PzKpfw V Panther. Vývoj se však zpožďoval, protože se stěhoval od značky Krupp do zbrojovky MIAG a následně do společnosti Daimler-Benz. Navíc se několikrát měnily armádní specifikace, takže teprve v říjnu 1943 byl Adolfu Hitlerovi představen model, který víceméně odpovídal pozdější sériové podobě.

Nacistický diktátor nařídil i změnit jméno, a to z původního označení Panzerjäger Panther na „údernější“ Jagdpanther. Krátce poté vznikl první prototyp a v únoru 1944 se konečně rozběhla sériová výroba, ovšem stupňující se nálety Spojenců na třetí říši způsobovaly, že probíhala pomalu a s přestávkami. Do dubna 1945 vzniklo ve třech továrnách zřejmě 419 exemplářů tohoto opravdu podařeného vozidla. Jeho konstrukce převzala šasi a pohonnou soustavu Pantheru, kterou ovšem doplnila pevná, nízká a dobře pancéřovaná nástavba (čelní pancíř měl sílu 80 mm), v níž se nacházel kanón PaK 43 se zásobou 57 nábojů.

Jagdpanther
 • Osádka: 5 mužů
 • Hmotnost: 46 t
 • Délka: 9,9 m
 • Šířka: 3,27 m
 • Výška: 2,7 m
 • Pancéřování: do 80 mm
 • Pohonná jednotka: benzínový Maybach HL 230
 • Výkon motoru: 522 kW
 • Max. rychlost: 55 km/h
 • Dojezd: 160 km
 • Hlavní výzbroj: 88mm PaK 43/3
 • Vedlejší výzbroj: 7,92mm MG 34 

Pomocnou výzbroj tvořil 7,92mm kulomet s 600 náboji. Vynikající dělo dokázalo ničit všechny střední tanky na vzdálenost až 3 000 m a na kratší vzdálenost si poradil i s těžkými obrněnci. Vozidlo mělo nízkou siluetu a bylo překvapivě pohyblivé, takže jeho snad jedinou vadu představoval malý dojezd, daný velkou spotřebou paliva. Jagdpanthery se ovšem každopádně ukázaly být vysoce efektivními bojovými prostředky, protože v dobrém postavení nejednou dovedly zastavit velkou přesilu nepřátelských obrněnců.

TIP: Panzerjäger I: Německý stíhač tanků první fáze 2. světové války

Je ostatně příznačné, že většina zničených Jagdpantherů padla za oběť letadlům. Na konci války vznikl projekt verze opatřené 128mm kanónem a verze na bázi stroje Panther II (pro obě se občas užívá i název Jagdpanther II), ale ty nepřekročily fázi projektových dokumentů. 

 • Zdroj textu:

  Válka REVUE SPECIÁL Svět tanků

 • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907