Stíhač tanků Jagdpanther: Vysoce efektivní bojový prostředek

09.11.2016 - Lukáš Visingr

Stíhač tanků Jagdpanther měl velmi nízkou siluetu a též byl značně pohyblivý

<p>Jagdpanther v münsterském muzeu. Před ním můžeme vidět používanou munici</p>

Jagdpanther v münsterském muzeu. Před ním můžeme vidět používanou munici


Reklama

Kvalitní aplikaci 88mm kanónu PaK 43 představoval stíhač tanků, který byl vyvíjen od počátku roku 1942 na podvozku středních tanků. Původně se počítalo s PzKpfw IV, ale potom se přešlo na perspektivnější PzKpfw V Panther. Vývoj se však zpožďoval, protože se stěhoval od značky Krupp do zbrojovky MIAG a následně do společnosti Daimler-Benz. Navíc se několikrát měnily armádní specifikace, takže teprve v říjnu 1943 byl Adolfu Hitlerovi představen model, který víceméně odpovídal pozdější sériové podobě.

Nacistický diktátor nařídil i změnit jméno, a to z původního označení Panzerjäger Panther na „údernější“ Jagdpanther. Krátce poté vznikl první prototyp a v únoru 1944 se konečně rozběhla sériová výroba, ovšem stupňující se nálety Spojenců na třetí říši způsobovaly, že probíhala pomalu a s přestávkami. Do dubna 1945 vzniklo ve třech továrnách zřejmě 419 exemplářů tohoto opravdu podařeného vozidla. Jeho konstrukce převzala šasi a pohonnou soustavu Pantheru, kterou ovšem doplnila pevná, nízká a dobře pancéřovaná nástavba (čelní pancíř měl sílu 80 mm), v níž se nacházel kanón PaK 43 se zásobou 57 nábojů.

Jagdpanther

 • Osádka: 5 mužů
 • Hmotnost: 46 t
 • Délka: 9,9 m
 • Šířka: 3,27 m
 • Výška: 2,7 m
 • Pancéřování: do 80 mm
 • Pohonná jednotka: benzínový Maybach HL 230
 • Výkon motoru: 522 kW
 • Max. rychlost: 55 km/h
 • Dojezd: 160 km
 • Hlavní výzbroj: 88mm PaK 43/3
 • Vedlejší výzbroj: 7,92mm MG 34 

Pomocnou výzbroj tvořil 7,92mm kulomet s 600 náboji. Vynikající dělo dokázalo ničit všechny střední tanky na vzdálenost až 3 000 m a na kratší vzdálenost si poradil i s těžkými obrněnci. Vozidlo mělo nízkou siluetu a bylo překvapivě pohyblivé, takže jeho snad jedinou vadu představoval malý dojezd, daný velkou spotřebou paliva. Jagdpanthery se ovšem každopádně ukázaly být vysoce efektivními bojovými prostředky, protože v dobrém postavení nejednou dovedly zastavit velkou přesilu nepřátelských obrněnců.

TIP: Panzerjäger I: Německý stíhač tanků první fáze 2. světové války

Je ostatně příznačné, že většina zničených Jagdpantherů padla za oběť letadlům. Na konci války vznikl projekt verze opatřené 128mm kanónem a verze na bázi stroje Panther II (pro obě se občas užívá i název Jagdpanther II), ale ty nepřekročily fázi projektových dokumentů. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907