Soule je středověká a podstatně surovější obdoba dnešního fotbalu. Hry se účastnily celé vesnice a nebylo výjimkou, že trvala celé hodiny, dokonce i dny. Soule rozhodně není vhodné pro útlocitné povahy, hráči během zápasu utrpěli nejednu odřeninu či pohmožděninu
Jedná se o týmový sport, při kterém proti sobě zápasí dvě skupiny hráčů. Původně vznikl v Normandii či Pikardii. Tato prastará hra byla velice oblíbenou zábavou vesničanů. Hrála se především při příležitosti významných církevních svátků, jako jsou Velikonoce a Vánoce, dále také na svatbách, v neděli po bohoslužbě, nebo ve výroční den patrona určité farnosti. Zmínky o ní se dochovaly v průběhu celého druhého tisíciletí. Nebylo ničím neobvyklým, že se hry účastnilo značné množství protivníků. Běžně proti sobě hrálo dvacet až dvě stě lidí. Podle zprávy z roku 1841 se hry v Normandii účastnilo víc jak 800 hráčů a přihlíželo jí okolo 6 000 diváků.
Rozdělení do týmů bylo různé, mohli hrát například ženatí proti svobodným mužům, nebo proti sobě zápolily celé farnosti. Herní pole nebylo přesně vymezeno – hrálo se na polích a lukách. Cílem bylo dostat míč na vyznačené místo, nejčastěji ke kostelu, na hřbitov nebo k sídlu místního velmože. Zápasy mohly trvat několik hodin, ale i dnů a v rámci hry se mohlo užívat rukou a nohou ke sražení protivníka a získání míče. V rámci některých variant pravidel se používaly i dřevěné tyče, kterými se míč odpaloval, nebo se mohly využít i ke sražení soupeře. Zranění tak nebyla ničím neobvyklým.
Obdobná varianta, ze které se pravděpodobně také vyvinul dnešní fotbal, se hrála od středověku i ve Skotsku a jak se zdá, byla velice populární. Hra byla určena pro deset až dvacet hráčů a užívalo se menšího hřiště, než je dnes běžné. Chyběla ale podrobnější pravidla, která se průběžně vyvíjela od doby jejího vzniku.
Tajemství české minulosti
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)