Stříbrný kůň z Milána: Jak přišli páni z Pardubic ke svému erbu?

26.12.2019 - Jan Halm

Roku 1325 vyměnil jistý Arnošt z Hostýně s pány z Dubé hrad Vizmburk v severovýchodních Čechách za panství pardubické. Na scénu českých dějin tak přišel rod, který se od té doby zval „z Pardubic“ a ve znaku měl půl koně v rudém poli

<p>Svůj erb získali páni z Pardubic od krále Vladislava II.</p>

Svůj erb získali páni z Pardubic od krále Vladislava II.


Reklama

Jmenovaný Arnošt (mimochodem šlo o tatínka notoricky známého jmenovce-arcibiskupa v sukni, krumplované) se do královských služeb u Jana Lucemburského dostal coby purkrabí královského hradu na Kladsku, kde se mu také podařilo získat značný majetek. Neobvyklý erb, který si do Pardubic přinesl a jenž nakonec přejalo i město samotné, však jeho rodu náležel už dlouho před Arnoštovým narozením.

Koně jen půl...

Když se odbojný Milán odmítl sklonit před císařem Fridrichem Barbarossou, svolal Rudovous, jak se císaři v Čechách říkalo, své věrné. Mezi jinými i budoucího českého krále Vladislava II. V jeho voji jeli vesměs mladí družiníci, zatímco starší část knížecí družiny výpravu nepodpořila, neboť se s nimi Vladislav neporadil. Mezi účastníky výpravy jel i jistý Ješek, syn Kotoučův, jenž byl právě předkem nám již známého Arnošta Hostýňského.

Výprava na Milán je opředena mnoha legendami a pověstmi, především o udatnosti a ukrutnosti českého vojska. Krom toho, že prý pojídali malé děti a stříleli otrávené šípy, byli Češi také vzory udatnosti a odvahy. Když vojsko dorazilo řece Addě, jež tvořila přirozenou obranu města, přebrodili právě mladí čeští rytíři rozvodněný tok a dosáhli tak prvního úspěchu ve vleklém obléhání.

TIP: Exotická kořist Plzeňanů: Jak se dostal velbloud do městského znaku?

Jelikož však delší nečinnost, jíž bylo při obléhání požehnaně, mladému tělu nesvědčí, rozhodla se podle legendy skupina ozbrojenců k činu. Pod rouškou tmy překonali hradby vzpurného města a záhy narazili na bohatou kořist. Mezi odvážlivci nesměl chybět ani náš Ješek. Vyhlédl si v Miláně pěkného koně, naložil jej hromadou kořisti a pelášil s ostatními k nejbližší bráně, protože půda na nepřátelském území začínala být horká. Muži se prořítili mezi překvapenými strážemi, rozdali pár ran, ale to už se ostraha opevnění probrala k životu a kdosi duchapřítomně přesekl lano držící těžkou železnou mříž. Ješek jel poslední a doslova po něm sáhla zubatá. Mříž však nakonec pouze přepůlila koně, na kterém prchal. Mladý rytíř nepozbyl duchapřítomnosti, naložil si sedlo i kořist na záda a spěchal za svými druhy až do českého tábora.

... zato v rudém poli

V táboře jej podle pověsti král Vladislav vyznamenal za udatnost a daroval mu do erbu právě polovinu koně v rudém poli na paměť odvážného kousku. Jak se věc udála doopravdy, není jednoznačně prokázáno. Jedna z verzí pověsti praví, že Ješek do tábora Čechů donesl kořist i s oddělenou polovicí koně. Možné to je. Stejně jako že druhou polovinu koně prý sebrali Hradečáci. Nevíme. Erb půlkoně máme poprvé doložený na pečeti, kterou přivěsil roku 1269 k jedné listině sudí plzeňského kraje Držislav. Celá historie však hezky zapadá do pověstí a legend o odvážných českých válečnících.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Modré šipky ukazují nově objevené slinné žlázy

Věda

Kamera pro cizí světy Lunar ExoCam

Vesmír

Zbarvení samců a samiček se liší hlavně v oblasti genitálií. Pokud v intimních partiích kosatky při výskoku nad hladinu zahlédnete bílý ovál se třemi černými skvrnami, jde o samici.

Zajímavosti

Leopold II. se svou početnou rodinou. Se svou ženou Marií Ludovikou Španělskou měl 16 dětí (12 synů a 4 dcery).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907