Střípky z bojů nad Vietnamem: Kuriózní letecké operace (1)

19.04.2019 - Marek Brzkovský

Letectvo hrálo od začátku důležitou roli. Američané bitevními útoky a bombardováním podporovali pozemní útvary a nepřítel se jim v tom snažil bránit. Přitom došlo k mnoha pozoruhodným událostem

<p>Bitevní Douglas A-1 Skyraider se velmi osvědčil při úderech na pozemní cíle</p><p> </p>

Bitevní Douglas A-1 Skyraider se velmi osvědčil při úderech na pozemní cíle

 


Reklama

Dne 9. března 1966 zaútočili Severovietnamci na opevněný tábor v údolí A Shau. Ten se sice nacházel v dosahu amerického letectva, vrstva mraků však téměř znemožňovala leteckou podporu. Přesto odstartovala z Da Nangu bitevní Dakota AC-47, která měla svou mohutnou výzbrojí napadené základně pomoci.

Zuřivý boj o tábor

Jejímu pilotovi se podařilo sestoupit pod mraky a začal nepřítele kropit z kulometů. Za okamžik však střelba ze země utrhla pravý motor AC-47 a letoun havaroval nedaleko tábora. Odpoledne dorazil na ono místo vrtulník, kterému se podařilo vyzvednout tři přeživší členy osádky. Boj na zemi pokračoval celou noc a druhého dne ráno spustili Severovietnamci další útok.

Na pomoc (i přes nevlídné počasí) odstartovaly další bitevníky, tentokrát šlo o šest jednomotorových A-1A Skyraider, vedených majorem Bernie Fisherem. Jeden z nich však dostal zásah do motoru a jeho pilot major Dafford Meyers se ho pokusil posadit nouzově na přistávací dráhu u tábora. Pod břichem letounu však měl stále zavěšenou jednu přídavnou nádrž s palivem. Ta se po nárazu na zem okamžitě vzňala a skyraider se jako hořící meteor řítil po ploše a zastavil se až o násep za přistávací dráhou.

Pro kamaráda pod palbou

Pilot naštěstí zůstal nezraněn. Rychle se odpoutal a doběhl k zarostlému příkopu nedaleko vraku jeho stroje. Z tábora pro něj vyrazili američtí vojáci, nepřátelská palba ale většinu z nich zabila a zbytek donutila zalehnout. To vše však ze vzduchu sledoval velitel bitevníků major Fisher a nehodlal svého spolubojovníka nechat nepříteli.

Vysunul podvozek a začal přistávat na letiště – přímo doprostřed bitevní vřavy, což se mu skutečně podařilo. Otočil svůj stroj a začal hned rolovat ke startu. Meyers se zatím rozběhl jako o život. Major Fisher otevřel kabinu, vtáhl ho dovnitř a šťastně odstartovali. Letoun mezitím „schytával“ další a další zásahy od nepřítele. Přesto však nakonec nabral výšku a oba je donesl do bezpečí. Fisher za tento hrdinský čin obdržel 19. ledna 1967 z rukou prezidenta USA nejvyšší americké vyznamenání – Kongresovou medaili cti.

Andula ve válce

Severovietnamské letectvo se během celé války hlavně snažilo bránit bombardování vlastních pozemních cílů, občas se ale i samo pokusilo o útok na Američany. Použilo k tomu několikrát velmi neobvyklé stroje. U transportního 919. leteckého pluku létalo několik dvouplošníků Antonov An-2, u nás dobře známých pod přezdívkou „andula“. Právě s jejich pomocí se začátkem roku 1968 pokusili severní Vietnamci zaútočit na základnu taktické letecké navigace umístěné vysoko v horách na území Laosu.

Ta odtud ,,nahlédla“ až 500 km nad severovietnamské území a sloužila k navádění amerických letadel. Během průzkumných letů si oblast nejdříve pečlivě zmapovali a 12. ledna krátce před polednem vzlétly čtyři An-2 k riskantnímu bitevnímu náletu. K tomu nesly neřízené rakety UB-57 a po třech velkorážních kulometech. K cíli dorazily jen tři z nich, jejich piloti se ale vrhli odvážně do útoku, při kterém na americkou základnu vypustili všechny rakety a potom ji ještě ostřelovali z kulometů.

Pokračování: Střípky z bojů nad Vietnamem: Kuriózní letecké operace (2)

Žádné velké škody se jim ale nepodařilo způsobit a stanice ještě ten samý den obnovila provoz. Hůře se však vedlo útočníkům, protože po odletu od cíle je napadl vrtulník UH-1 Huey! Vzájemný střet dopadl lépe pro osádku americké helikoptéry. Po divokém manévrování a mnoha inkasovaných zásazích se dva An-2 nakonec srazily a všichni severovietnamští letci na jejich palubách zahynuli.

  • Zdroj textu:

    Speciál Válka Revue

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907