Strom poznání: Evropská knihovna nového věku má vzniknout v Miláně

20.07.2022 - Martin Reichman

Německo-italské architektonické studio představilo svůj koncept knihovny pro 21. století. Vyrůst by měla v italském Miláně.


Reklama

Jak by měla vypadat knihovna pro 21. století? Podle designérů z německo-italského architektonického studia noa* by moderní knihovna měla být především centrem kreativity a stimulujícího prostředí pro osvobození mysli a získání nových znalostí.

TIP: Podzemní mešita Sancaklar je jednou z nejúžasnějších na světě

Jejich knihovna, inspirovaná stromem poznání v biblické Rajské zahradě, se má stát významnou evropskou dominantou. Na střeše devítipodlažní Evropské informační a kulturní knihovny má vyrůst les, který odkazuje na Eden – místo oslavující poznání a vstupenka do neznámých světů. Ostatně všechna patra jsou doslova prodchnuta zelení – trávníky, stromy a vertikálními zahradami. Budovu uzavírá kruhová studovna pro 200 osob s 360° výhledem na Milán. Přístup do vyhlídkové studovny má zajišťovat výtah putující věží z knih. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907