Strom poznání: Evropská knihovna nového věku má vzniknout v Miláně

20.07.2022 - Martin Reichman

Německo-italské architektonické studio představilo svůj koncept knihovny pro 21. století. Vyrůst by měla v italském Miláně.


Reklama

Jak by měla vypadat knihovna pro 21. století? Podle designérů z německo-italského architektonického studia noa* by moderní knihovna měla být především centrem kreativity a stimulujícího prostředí pro osvobození mysli a získání nových znalostí.

TIP: Podzemní mešita Sancaklar je jednou z nejúžasnějších na světě

Jejich knihovna, inspirovaná stromem poznání v biblické Rajské zahradě, se má stát významnou evropskou dominantou. Na střeše devítipodlažní Evropské informační a kulturní knihovny má vyrůst les, který odkazuje na Eden – místo oslavující poznání a vstupenka do neznámých světů. Ostatně všechna patra jsou doslova prodchnuta zelení – trávníky, stromy a vertikálními zahradami. Budovu uzavírá kruhová studovna pro 200 osob s 360° výhledem na Milán. Přístup do vyhlídkové studovny má zajišťovat výtah putující věží z knih. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.

Revue

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Co se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)

Historie

Perleťová oblaka nad jižním Norskem, prosinec 2014. (foto: Wikimedia Commons, HonzachCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrdličky divoké tráví zimu na afrických zimovištích na jižním okraji Sahary a na evropská hnízdiště se vrací obvykle v dubnu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907