Sucho na jihozápadě USA je podle vědců nejhorším za posledních 1 200 let

17.02.2022 - Stanislav Mihulka

Jihozápadní oblasti Spojených států a přilehlá území v Mexiku čelí od počátku nového tisíciletí rozsáhlému a úmornému megasuchu. Podle vědců jde o nejhorší souvislé sucho v této části světa za posledních 1 200 let.

<p>Megasucho, které dvě desetiletí sužuje jih USA, tu nebylo nejméně 1 200 let.</p>

Megasucho, které dvě desetiletí sužuje jih USA, tu nebylo nejméně 1 200 let.


Reklama

Jihozápad Spojených států sužuje největší souvislé sucho od roku 800. Uvádí to nová studie, publikovaná ve vědeckém měsíčníku Nature Climate Change, která vychází z výzkumu půdní vlkosti a letokruhů stromů a dřevěných trámů, objevených v této oblasti archeology. Podobně extrémní sucho oblast zažila naposled v polovině 16. století.

Podle vedoucího výzkumu Parka Williamse z americké Kalifornské univerzity v Los Angeles jde současný stav alespoň z části na vrub činnosti člověka. „Sucha jednadvacátého století by se nestala megasuchem, pokud by nebylo antropogenní klimatické změny,“ upozorňuje docent Williams.

Suchý začátek nového tisíciletí

Kalifornie a další státy USA v této oblasti opakovaně zažívají drastický nedostatek vody, který vede k častému omezování jejího používání a nutnosti dovozu vody na některá místa. Občas se v této lokalitě sice objeví nárazové sněhové nebo dešťové srážky, jak se ale ukazuje, k nahrazení ztrát to nestačí.

Rok 2021 byl podle vědců obzvláště suchý. Podle americké vládní agentury Drough Monitor panovaly na téměř celém západě USA k 10. únoru podmínky klasifikovatelné jako sucho. Loni v létě způsobilo sucho rekordní pokles hladiny jezer, vodních nádrží a řek na nejnižší úroveň za posledních více než 100 let.

TIP: Dlouhotrvající sucho v Kalifornii zabilo přes 100 milionů stromů

Do budoucna to bohužel nevypadá o mnoho lépe. Podle simulací Williamsova týmu, založených na údajích o vlhkosti půdy za posledních 1 200 let, je zhruba 75% pravděpodobnost, že megasucho bude na jihozápadě USA trvat do konce dekády. Následky jsou již teď citelné. Kromě zmíněného prakticky neustálého nedostatku vody jde o rozsáhlé ztráty úrody a dobytka, častější smrtící vlny veder, srážky způsobující záplavy a superbouře.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907