Superodolní švábi si dokáží neuvěřitelně rychle vyvinout rezistenci

28.06.2019 - Stanislav Mihulka

Zapomeňte na rezistentní bakterie. Přicházejí superodolní švábi, na které jsou současné insekticidy krátké

<p>Šváb si během experimentu pochutnává na insekticidu</p>

Šváb si během experimentu pochutnává na insekticidu


Reklama

Bakterie, rezistentní na nejrůznější typy antibiotik, představují dobře známý problém. Rozvoj rezistencí se ale bohužel netýká jenom jich. Organismy mají v povaze se přizpůsobovat změnám v prostředí, a tak to i dělají. Proto se objevují nejen rezistentní bakterie, ale i plevele, houby, prvoci nebo i hmyz.

Dokonale přizpůsobiví

Důvěrně se s tím seznámili američtí vědci, když zjišťovali, jak nejlépe bojovat proti švábům. Po dobu 6 měsíců hubili šváby v několika vybraných budovách pomocí tří různých postupů a byli zvědaví, který z těchto postupů bude nejvíce účinný. Proti švábům nasadili tři různé insekticidy, které dokola střídali. V další části experimentu používali dva různé insekticidy, a v poslední jeden jediný. Výsledky pokusů byly fascinující. 

TIP: Hmyzí karate: Švábi si osvojili netradiční způsob obrany proti vosičkám

Střídání tří insekticidů sice drželo počty švábů na nízké úrovni, vyhubit je ale nedokázalo. Použití dvou insekticidů nemělo valný účinek. A při použití jednoho insekticidu sice některé populace švábů vymřely, ale jiné se naopak namnožily. Ještě zajímavější bylo, když vědci ověřovali, jak jsou švábi rezistentní. Ukázalo se, že švábi v experimentech byli odolní vůči celé řadě insekticidů. Někteří z nich dokonce i proti takovým, s nimiž se zatím ještě nesetkali.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907