Superodolní švábi si dokáží neuvěřitelně rychle vyvinout rezistenci

28.06.2019 - Stanislav Mihulka

Zapomeňte na rezistentní bakterie. Přicházejí superodolní švábi, na které jsou současné insekticidy krátké

<p>Šváb si během experimentu pochutnává na insekticidu</p>

Šváb si během experimentu pochutnává na insekticidu


Reklama

Bakterie, rezistentní na nejrůznější typy antibiotik, představují dobře známý problém. Rozvoj rezistencí se ale bohužel netýká jenom jich. Organismy mají v povaze se přizpůsobovat změnám v prostředí, a tak to i dělají. Proto se objevují nejen rezistentní bakterie, ale i plevele, houby, prvoci nebo i hmyz.

Dokonale přizpůsobiví

Důvěrně se s tím seznámili američtí vědci, když zjišťovali, jak nejlépe bojovat proti švábům. Po dobu 6 měsíců hubili šváby v několika vybraných budovách pomocí tří různých postupů a byli zvědaví, který z těchto postupů bude nejvíce účinný. Proti švábům nasadili tři různé insekticidy, které dokola střídali. V další části experimentu používali dva různé insekticidy, a v poslední jeden jediný. Výsledky pokusů byly fascinující. 

TIP: Hmyzí karate: Švábi si osvojili netradiční způsob obrany proti vosičkám

Střídání tří insekticidů sice drželo počty švábů na nízké úrovni, vyhubit je ale nedokázalo. Použití dvou insekticidů nemělo valný účinek. A při použití jednoho insekticidu sice některé populace švábů vymřely, ale jiné se naopak namnožily. Ještě zajímavější bylo, když vědci ověřovali, jak jsou švábi rezistentní. Ukázalo se, že švábi v experimentech byli odolní vůči celé řadě insekticidů. Někteří z nich dokonce i proti takovým, s nimiž se zatím ještě nesetkali.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda

Sovětský svaz mohl na jaderný útok USA odpovědět svými pumami RDS-1. Zde maketa v moskevském Polytechnickém muzeu. (foto: Shutterstock)

Válka

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907