Superschopnost: Nové lékařské rukavice zabíjejí bakterie dotykem

02.06.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Rukavice se superschopností zabíjet mikroby</p>

Rukavice se superschopností zabíjet mikroby


Reklama

Nemocniční infekce jsou strašákem dnešní doby. Smutným paradoxem je, že právě používání antibiotik v nemocnicích přispělo k šíření rezistentních bakterií, které jsou za nemocniční infekce zodpovědné. Odborníci proto hledají cesty, jak s těmito infekcemi zatočit bez antibiotik.

Britští vědci vymysleli nové lékařské rukavice, které nepotřebují žádná antibiotika, a přesto zabíjejí bakterie dotykem. Ve spolupráci s výrobcem lékařských rukavic Hartalega Malaysia a výzkumnou společností Chemical Intelligence UK zabudovali do materiálu rukavic novou molekulu, která aktivně likviduje mikroby.

TIP: Světélkující „živé“ rukavice pomohou kriminalistům na místě činu

V laboratorních testech tyto rukavice pozabíjejí 99,9 procent mikroorganismů, které s nimi přijdou do kontaktu, za pouhých 5 minut. Rukavice by měly být levné, což by je mělo dostat do nemocnic po celém světě, včetně rozvojových a chudých oblastí. 

  • Zdroj textu:

    University of Nottingham

  • Zdroj fotografií: Chemical Intelligence UK/Hartalega

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907