Ani strava založená na mořských rybách, přetékající omega-3 mastnými kyselinami, neochránila dávné Eskymáky před ucpáváním cév
Z našeho dnešního pohledu jen málokdo využíval zdravější stravu než Inuité, alespoň tedy do doby, než se dostali do významnějšího kontaktu s moderní civilizací. Jejich stravu tvořily převážně dary moře, které obsahují množství omega-3 nenasycených mastných kyselin. Tyto látky považujeme za velmi přínosné pro lidské zdraví, zejména pro srdce, mozek, zrak a udržení krevního tlaku.
Když ale vědci nedávno prozkoumali mumie dávných Inuitů pomocí výpočetní tomografie (CT), čekalo je velké překvapení. Navzdory nepochybně zdravé dietě tito lidé trpěli navlas stejnými problémy s ucpanými cévami, jako lidé v moderní civilizaci, kteří se cpou hamburgery s hranolkami a tráví většinu dne u televize nebo počítače.
TIP: Díky 3D skenování a počítačové tomografii se můžeme podívat dovnitř mumie
Výzkum se zaměřil na celkem čtyři mumie – 2 mužů a 2 žen, které pocházejí z ostrova Uunartaq poblíž Grónska. Těmto lidem bylo 18 až 30 let a žili v 16. století.
Překvapivé výsledky tohoto výzkumu napovídají, že moderní životní styl zřejmě nebude klíčovou příčinou velmi běžných potíží se srdcem a cévami. Dalším podstatným závěrem vědců je, že vlastně stále neznáme skutečný důvod častého rozvoje aterosklerózy u lidí, který nezřídka končí smrtí.
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)
ZajímavostiPavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)
HistorieZvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of Art, CC0 1.0)