Švédské Malmö: Zelené město budoucnosti

20.05.2017 - redakce 100+1

Žít v souladu s přírodou, aby si mohla těžce zkoušená planeta konečně oddechnout. Zní to utopisticky? Ne ve švédském Malmö, kde stojí celá ekologická čtvrť

Ekologické Malmö -<p>Z bývalé industriální oblasti je dnes moderní „ekologická“ čtvrť. Do roku 2030 ji má následovat celé město.</p>
Ekologické Malmö -

Z bývalé industriální oblasti je dnes moderní „ekologická“ čtvrť. Do roku 2030 ji má následovat celé město.


Reklama

Na místě bývalého přístavu v Malmö, třetím největším městě Švédska, probíhá dlouholetý experiment. Jeho součástí jsou obyčejné rodiny, které chodí do práce, do školy, vaří, perou a navštěvují prarodiče na venkově. Výsledkem jsou první domy, jejichž energetický provoz jinak nezatěžuje životní prostředí

Energie pod kontrolou

Peder Berne s manželkou a dvěma dětmi se do jednoho takového bytového domu nastěhovali v létě a se super moderním bytem se stále sžívají. 

„Prostřednictvím jediného displeje kontroluji spotřebu energie. Mohu tak v bytě jednoduše řídit, co bude kdy a jakým způsobem energii spotřebovávat,“ ukazuje Peder Berne, který také naprosto přesně ví, na kolik jej přijde například zvýšení teploty v ložnici o jeden stupeň. 

Jeho byt toho ale umí daleko víc. Inteligentní nasvícení dávkuje světlo podle denní doby, venkovního počasí nebo pohybu v místnosti. Online přehled o spotřebě energie dokáže výdaje významně snížit. Navíc všechny spotřebované energie pocházejí z lokálních zdrojů

Součástí života s nulovou uhlíkovou stopou je samozřejmě i elektromobil. Nejde přitom o milionářský rozmar – rodinným autem číslo jedna je malé autíčko pro cesty po okolí. „Více či méně zvládá uspokojit potřeby celé rodiny. Většina našich cest je krátkých. Navštěvujeme babičku a dědečka v Lundu, což je hned za Malmö, a pro tyto cesty je tohle auto ideální,“ pochvaluje si jeho majitel. 

Vzorek slaví úspěchy

Ve snech developerů si obyvatelé budou moci dokonce vybrat druh energie, který zrovna chtějí využívat. „V budoucnosti bude naprosto přirozené, že majitelé nemovitostí budou mít informaci o tom, jaký druh energie právě používají. A přirozeně si člověk bude vybírat dobrou energii na úkor té špatné,“ vysvětluje developer Per Rosen. 

Bydlení v přístavu je skutečným experimentem, který má teprve ukázat, jaký způsob bude nejvýhodnější. V revolučním domě proto využívají různé byty různé primární zdroje energií – několik jich využívá dálkové vytápění, jiné bioplyn a další jsou závislé jen na tepelných čerpadlech

„Vytyčené cíle pro tento blok byly splněny. Myslím tím, že se tu používají ze sta procent obnovitelné energetické zdroje, které navíc vznikají tady. Pokud mluvíme o celé čtvrti, je toho ještě dost před námi. V roce 2030 ale chceme, aby celé město mělo nulovou uhlíkovou stopu,“ hovoří o své vizi předseda plánovací komise Malmö Christer Larsson. 

To zní bláznivě: celé ekologické město. Jenže pokud to má někdo zvládnout, bude to právě švédské Malmö. Přístavní čtvrť je pod drobnohledem ekologů celého světa. Za posledních patnáct let také nasbírala jedno prestižní ocenění za druhým.

  • Zdroj textu:

    100+1 Speciál

  • Zdroj fotografií: spfaust.wordpress.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907