Svérázné slepé jeskynní mřenky z Thajska chodí jako zvířata

27.03.2016 - Stanislav Mihulka

Život na kluzkých kamenech v rychle tekoucí vodě naučil mřenky chodit, skoro jako na souši


Reklama

V jeskynních severního Thajska žijí slepé mřenky Cryptotora thamicola. Mají rády rychle proudící vodu a dovedou se pohybovat po strmých kluzkých skalách.

Když se tyto mřenky pohybují, tak je to doopravdy zvláštní pohled. Vědci nedávno zjistili, že se některými svými znaky, jako je třeba stavba pánve, překvapivě podobají čtyřnohým zvířatům.

O rybkách se už nějaký čas vědělo. Odborníci si mezi sebou říkali, že dovedou chodit. Jsou ale tak vzácné, a navíc ještě chráněné, že je velmi obtížné je studovat. Až teď je badatelé důkladně prohlédli takzvaným počítačovým mikrotomografem (MikroCT) a porovnali je se snímky karasů zlatých a mločíků dlouhoocasých.

Ukázalo se, že mřenky se doopravdy pohybují podobně, jako když zvířata chodí. Výzkum mřenek by mohl přispět k pochopení toho, jak se naši předkové kdysi dostali z oceánu na souš.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Scientific Records

  • Zdroj fotografií: D.S. / NJIT

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907