Svérázné slepé jeskynní mřenky z Thajska chodí jako zvířata

27.03.2016 - Stanislav Mihulka

Život na kluzkých kamenech v rychle tekoucí vodě naučil mřenky chodit, skoro jako na souši


Reklama

V jeskynních severního Thajska žijí slepé mřenky Cryptotora thamicola. Mají rády rychle proudící vodu a dovedou se pohybovat po strmých kluzkých skalách.

Když se tyto mřenky pohybují, tak je to doopravdy zvláštní pohled. Vědci nedávno zjistili, že se některými svými znaky, jako je třeba stavba pánve, překvapivě podobají čtyřnohým zvířatům.

O rybkách se už nějaký čas vědělo. Odborníci si mezi sebou říkali, že dovedou chodit. Jsou ale tak vzácné, a navíc ještě chráněné, že je velmi obtížné je studovat. Až teď je badatelé důkladně prohlédli takzvaným počítačovým mikrotomografem (MikroCT) a porovnali je se snímky karasů zlatých a mločíků dlouhoocasých.

Ukázalo se, že mřenky se doopravdy pohybují podobně, jako když zvířata chodí. Výzkum mřenek by mohl přispět k pochopení toho, jak se naši předkové kdysi dostali z oceánu na souš.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Scientific Records

  • Zdroj fotografií: D.S. / NJIT

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907