Svěží vůně radiace: Radonová léčebná kůra v rakouském Bad Gasteinu

Rakouské městečko Bad Gastein má ve světě lázeňství velmi dobrý zvuk. Nemocní lidé se sem sjíždějí kvůli blahodárným účinkům radiace




Přírodní radioaktivní plyn radon, který vzniká v zemské kůře přeměnou uranu, je přítomný nejenom ve zdejší vodě, ale také v podzemním vzduchu. Netradičním léčebným místem se tak staly štoly starého dolu na těžbu zlata a stříbra, kde panují specifické klimatické podmínky: teplota se pohybuje od 37 do 41,5 °C, relativní vlhkost od 70 do 95 % a především je zde stálá koncentrace radonu. 

Než ale někdo vstoupí do blahodárného nitra hory, musí absolvovat lékařské vyšetření. „Nesmí sem například těhotné ženy, lidé s těžkými onemocněními plic a srdce, epileptici, pacienti s nádory a také děti mladší pěti let,“ vypočítává lékařka Helena Kestřánková a doplňuje, že starší děti pak musí doprovázet rodiče. 

Bezpečný radon

Do léčebné zóny pod povrchem doveze nemocné rachotící vláček. V útrobách hory se nachází několik jeskyní, každá s jinou teplotou a vlhkostí vzduchu. Při podzemním odpočinku se tělesná teplota zvýší o 0,5 až 2 °C, následně se rozšíří cévy, zrychlí dech, zvýší kapacita srdce, zlepší krevní oběh, uvolní svaly, a posilní se tak imunitní systém.

„Devadesát procent radonu přijmou lidé dýchacími cestami, zbytek jde přes kůži. Krevním oběhem se dávka rovnoměrně rozprostře po celém těle, postižená tkáň si ale vezme nejvíce. Jezdí sem lidé s revmatickými, dýchacími a kožními problémy a také s degenerativními onemocněními, jako jsou artrózy. Radonová terapie nedokáže vyléčit chronické stavy, umí však podstatně ulevit od bolesti,“ popisuje doktorka Kestřánková. 

TIP: In vino sanitas: Japonské lázně nabízejí léčivou koupel ve víně, kávě i čaji

Na lehátkách by si pacienti měli poležet každý druhý den jednu hodinu. Denně se tady takto vystřídá až šest set lidí. Většinou absolvují devět až dvanáct návštěv během tří až čtyř týdnů. Při podzemní léčbě je stále přítomen lékař. „Radonu se ale v tomto případě není proč bát. Jde o měkké alfa záření, které je bezpečné,“ dodává Helena Kestřánková.


Další články v sekci