Svěží vůně radiace: Radonová léčebná kůra v rakouském Bad Gasteinu

11.07.2020 - Dagmar Kulaviaková a redakce pořadu Koření

Rakouské městečko Bad Gastein má ve světě lázeňství velmi dobrý zvuk. Nemocní lidé se sem sjíždějí kvůli blahodárným účinkům radiace

<p>První léčebné centrum bylo v podzemí otevřeno v roce 1954. Teplota vzduchu se ve štole pohybuje od 37 do 41,5 °C. </p>

První léčebné centrum bylo v podzemí otevřeno v roce 1954. Teplota vzduchu se ve štole pohybuje od 37 do 41,5 °C. 


Reklama

Přírodní radioaktivní plyn radon, který vzniká v zemské kůře přeměnou uranu, je přítomný nejenom ve zdejší vodě, ale také v podzemním vzduchu. Netradičním léčebným místem se tak staly štoly starého dolu na těžbu zlata a stříbra, kde panují specifické klimatické podmínky: teplota se pohybuje od 37 do 41,5 °C, relativní vlhkost od 70 do 95 % a především je zde stálá koncentrace radonu. 

Než ale někdo vstoupí do blahodárného nitra hory, musí absolvovat lékařské vyšetření. „Nesmí sem například těhotné ženy, lidé s těžkými onemocněními plic a srdce, epileptici, pacienti s nádory a také děti mladší pěti let,“ vypočítává lékařka Helena Kestřánková a doplňuje, že starší děti pak musí doprovázet rodiče. 

Bezpečný radon

Do léčebné zóny pod povrchem doveze nemocné rachotící vláček. V útrobách hory se nachází několik jeskyní, každá s jinou teplotou a vlhkostí vzduchu. Při podzemním odpočinku se tělesná teplota zvýší o 0,5 až 2 °C, následně se rozšíří cévy, zrychlí dech, zvýší kapacita srdce, zlepší krevní oběh, uvolní svaly, a posilní se tak imunitní systém.

„Devadesát procent radonu přijmou lidé dýchacími cestami, zbytek jde přes kůži. Krevním oběhem se dávka rovnoměrně rozprostře po celém těle, postižená tkáň si ale vezme nejvíce. Jezdí sem lidé s revmatickými, dýchacími a kožními problémy a také s degenerativními onemocněními, jako jsou artrózy. Radonová terapie nedokáže vyléčit chronické stavy, umí však podstatně ulevit od bolesti,“ popisuje doktorka Kestřánková. 

TIP: In vino sanitas: Japonské lázně nabízejí léčivou koupel ve víně, kávě i čaji

Na lehátkách by si pacienti měli poležet každý druhý den jednu hodinu. Denně se tady takto vystřídá až šest set lidí. Většinou absolvují devět až dvanáct návštěv během tří až čtyř týdnů. Při podzemní léčbě je stále přítomen lékař. „Radonu se ale v tomto případě není proč bát. Jde o měkké alfa záření, které je bezpečné,“ dodává Helena Kestřánková.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907