Reklama


Svrhne majitel dvanácti akcií Tesly Elona Muska z jeho trůnu?

12.06.2018 - TeslaFan.cz | Magazín pro fanoušky vozů Tesla

Teslu čeká výroční schůze akcionářů, na které by měla padnout celá řada výkonných rozhodnutí, které budou ovlivňovat budoucí směřování celé automobilky. Jedním z nich bude také rozhodování o pozici Elona Muska coby předsedy představenstva Tesly. S návrhem na jeho odvolání přišel majitel 12 akcií automobilky.

<p>Elon Musk zastává post generálního ředitele společnosti Tesla Motors a zároveň je i předsedou představenstva. Podle jednoho z akcionářů společnosti by odvolání Muska z pozice předsedy pomohlo automobilce v získávání lepších pozic na trhu.</p>

Elon Musk zastává post generálního ředitele společnosti Tesla Motors a zároveň je i předsedou představenstva. Podle jednoho z akcionářů společnosti by odvolání Muska z pozice předsedy pomohlo automobilce v získávání lepších pozic na trhu.


Reklama

Elon Musk je centrálním mozkem celé Tesly a patří k ní stejně jako Steve Jobs k Applu. Někteří lidé si však myslí, že se ve své společnosti angažuje až příliš a chtějí jeho odstoupení z pozice předsedy představenstva. Musk tento post zastává od roku 2004 a za 14 let udělal z automobilky pojem. I přesto se však nyní musí o své křeslo obávat.

Zhao a 12 akcií

Jak inforfmuje portál TeslaFan.cz, na vině je jeden z akcionářů Tesly jménem Jing Zhao, který drží celých 12 akcií společnosti. I tak malý podíl jej opravňuje k tomu, aby podal návrhy k vedení společnosti, což také v dubnu tohoto roku učinil, když navrhl, aby byl Elon Musk ze své pozice odvolán.

Podle Zhaova mínění je neefektivní, aby byl Musk generálním ředitelem společnosti a zároveň předsedou představenstva. Dle jeho názoru by odvolání Muska z druhé jmenované pozice pomohlo automobilce v získávání lepších pozic na trhu. Zároveň se mu nelíbí Muskovy zájmy ve společnostech Boring Company a SpaceX, které by mohly být zdrojem budoucích konfliktů.

Návrh nezůstal bez odezvy

Zhaoův návrh získal podporu hned několika zastupitelských orgánů, které navíc podpořily i další návrh týkající se odvolání tří členů správní rady společnosti a to Antonia Graciase, Jamese Murdocha a Kimbala Muska, a to z důvodu nedostatku relevantních zkušeností.

Podle předběžných informací však může být Elon Musk relativně klidný. Analytik David Whiston poznamenal, že šance na jeho vyloučení z pozice předsedy nejsou příliš velké. Důvodem je silná podpora ze strany velkých investorů, kteří tohoto jedinečného podnikatele plně podporují. Whiston své vyjádření doplnil touto větou: „Pochybuji, že by hlasovali proti Elonovi. Protože pokud by nevěřili v Elona, proč by drželi akcie společnosti?“

Jak celé hlasování dopadne, bychom se měli dozvědět v příštích dnech. Rozhodující slovo zde budou mít především investoři T.Rowe Price Group a Fidelity Invesments. Ti se svým podílem 9% a 8% patří mezi největší držitele akcií společnosti a na jejich hlasu bude skutečně velice záležet.

Automobilka s problémy i velkými cíli

První čtvrtletní výsledky společnosti sice nepřinesly příliš pozitivní výsledky, ovšem poslední měsíc se nesl ve znamení postupného zlepšování, především co se výroby Modelu 3 týče. Splnění cíle 5 tisíc vyrobených modelů za jeden týden do konce druhého čtvrtletí tohoto roku se zdá být reálné. Tesla navíc v květnu zaregistrovala 18 tisíc nových VIN Modelů 3 a nechala si i dovézt nové výrobní roboty až z Evropy. Ti by měli pomoci vyřešit některé výrobní problémy v Gigafactory1.

Článek zveřejňujeme s laskavým svolením portálu TeslaFan.cz - magazínu pro fanoušky vozů Tesla.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Chirurgické středisko Lékařů bez hranic v Mosulu poznamenaném okupací Islámského státu v roce 2016.

Zajímavosti

Legionáři očekávali, že nábor jim přinese tisíce nováčků, jejich ruští kritici doufali v pouhé jednotlivce, maximálně desítky. Realita neuspokojila ani jednu stranu. Zuřivě agitujícím legionářům se přihlásilo asi 400 mužů.

Historie

Posádkám klání 1000 mil československých hrozilo často na nezpevněných silnicích velké nebezpečí.

Zajímavosti

Pyramida v Médúmu byla původně stupňovitá a teprve následník Huniho a zakladatel 4. dynastie Snofru tuto pyramidu přestavěl na „pravou“ pyramidu.

Věda

V potravinovém průmyslu se s korýši stále zachází, jako by nevnímali bolest. Zdá se však, že tento předpoklad je mylný

Příroda

Na Hubbleho vesmírném teleskopu se astronauté NASA dost nadřeli.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907