Svrhne majitel dvanácti akcií Tesly Elona Muska z jeho trůnu?

Teslu čeká výroční schůze akcionářů, na které by měla padnout celá řada výkonných rozhodnutí, které budou ovlivňovat budoucí směřování celé automobilky. Jedním z nich bude také rozhodování o pozici Elona Muska coby předsedy představenstva Tesly. S návrhem na jeho odvolání přišel majitel 12 akcií automobilky.
Elon Musk je centrálním mozkem celé Tesly a patří k ní stejně jako Steve Jobs k Applu. Někteří lidé si však myslí, že se ve své společnosti angažuje až příliš a chtějí jeho odstoupení z pozice předsedy představenstva. Musk tento post zastává od roku 2004 a za 14 let udělal z automobilky pojem. I přesto se však nyní musí o své křeslo obávat.

Zhao a 12 akcií

Jak inforfmuje portál TeslaFan.cz, na vině je jeden z akcionářů Tesly jménem Jing Zhao, který drží celých 12 akcií společnosti. I tak malý podíl jej opravňuje k tomu, aby podal návrhy k vedení společnosti, což také v dubnu tohoto roku učinil, když navrhl, aby byl Elon Musk ze své pozice odvolán.

Podle Zhaova mínění je neefektivní, aby byl Musk generálním ředitelem společnosti a zároveň předsedou představenstva. Dle jeho názoru by odvolání Muska z druhé jmenované pozice pomohlo automobilce v získávání lepších pozic na trhu. Zároveň se mu nelíbí Muskovy zájmy ve společnostech Boring Company a SpaceX, které by mohly být zdrojem budoucích konfliktů.

Návrh nezůstal bez odezvy

Zhaoův návrh získal podporu hned několika zastupitelských orgánů, které navíc podpořily i další návrh týkající se odvolání tří členů správní rady společnosti a to Antonia Graciase, Jamese Murdocha a Kimbala Muska, a to z důvodu nedostatku relevantních zkušeností.

Podle předběžných informací však může být Elon Musk relativně klidný. Analytik David Whiston poznamenal, že šance na jeho vyloučení z pozice předsedy nejsou příliš velké. Důvodem je silná podpora ze strany velkých investorů, kteří tohoto jedinečného podnikatele plně podporují. Whiston své vyjádření doplnil touto větou: „Pochybuji, že by hlasovali proti Elonovi. Protože pokud by nevěřili v Elona, proč by drželi akcie společnosti?“

Jak celé hlasování dopadne, bychom se měli dozvědět v příštích dnech. Rozhodující slovo zde budou mít především investoři T.Rowe Price Group a Fidelity Invesments. Ti se svým podílem 9% a 8% patří mezi největší držitele akcií společnosti a na jejich hlasu bude skutečně velice záležet.

Automobilka s problémy i velkými cíli

První čtvrtletní výsledky společnosti sice nepřinesly příliš pozitivní výsledky, ovšem poslední měsíc se nesl ve znamení postupného zlepšování, především co se výroby Modelu 3 týče. Splnění cíle 5 tisíc vyrobených modelů za jeden týden do konce druhého čtvrtletí tohoto roku se zdá být reálné. Tesla navíc v květnu zaregistrovala 18 tisíc nových VIN Modelů 3 a nechala si i dovézt nové výrobní roboty až z Evropy. Ti by měli pomoci vyřešit některé výrobní problémy v Gigafactory1.

Článek zveřejňujeme s laskavým svolením portálu TeslaFan.cz - magazínu pro fanoušky vozů Tesla.


Další články v sekci