Švýcar si nechal úředně změnit pohlaví: Chtěl dříve do důchodu

07.02.2022 - Martin Reichman

Švýcar se rozhodl otestovat nová pravidla týkající se úřední změny pohlaví. Jeho motivací byl dřívější odchod do důchodu

<p>Pro změnu genderu v dokladech totožnosti stačí ve Švýcarsku od letošního roku prohlášení na úřadě. </p>

Pro změnu genderu v dokladech totožnosti stačí ve Švýcarsku od letošního roku prohlášení na úřadě. 


Reklama

Od letošního roku je ve Švýcarsku možné požádat o úřední změnu pohlaví bez toho, aby bylo třeba cokoliv dokládat. Podle novely švýcarského občanského zákoníku si každá osoba starší 16 let, která není v zákonném opatrovnictví, může upravit své pohlaví a jméno v rámci vlastního prohlášení na matrice. 

Nová pravidla se rozhodl využít nejmenovaný muž z Lucernu, který požádal o úřední změnu pohlaví. Jeho motivací byl dřívější odchod do důchodu – ve Švýcarsku mohou ženy odejít do důchodu v 64 letech, muži o rok později. Finanční motivací se muž nikterak netajil a rozhodně popřel, že by se cítil být ženou nebo měl jiné pohnutky související s genderovou identitou.

TIP: Úřední formuláře v anglickém Oxfordu nově znají i třetí pohlaví

Na možnost zneužití nového zákona upozorňoval již v listopadu loňského roku Michel Montini z Federálního ministerstva spravedlnosti. Zákon nicméně předpokládá, že žadatelé předkládají svou žádost v dobré víře a matriční úředníci nemají žádnou pravomoc jejich důvody posuzovat a přezkoumávat. O případném zneužití ustanovení může rozhodnout pouze nezávislý soud. Odpůrci nových pravidel upozorňují, že vedle dřívějšího odchodu do důchodu by novinka mohla sloužit také k vyhýbání se vojenské službě, která je ve Švýcarsku povinná pro všechny muže starší 19 let. Pro ženy je služba v armádě dobrovolná.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907