Švýcarská policie řeší záhadu: Sto tisíc eur spláchnutých v záchodě

22.09.2017 - Martin Reichman

Švýcarská policie řeší kuriózní případ ucpaného odpadního potrubí. V bankovní čtvrti v Ženevě někdo spláchl do záchodu pětiseteurové bankovky v celkové hodnotě 2,5 milionu korun

Drahé spláchnutí -<p>Sto tisíc eur ucpalo potrubí pod bankou v Ženevě. Komu patří se neví, stopy vedou do Španělska.</p>
Drahé spláchnutí -

Sto tisíc eur ucpalo potrubí pod bankou v Ženevě. Komu patří se neví, stopy vedou do Španělska.


Reklama

Odpadní potrubí v jedné bance a ve třech přilehlých restauracích se v průběhu několika dní ucpala. Postupně se v nich našlo několik stovek zmuchlaných nebo přestříhaných bankovek v celkové hodnotě 100 tisíc eur, čili víc než 2,5 milionu korun.

Pravděpodobným viníkem kuriózního „zločinu“ je dvojice žen ze Španělska, jejich motiv je ale zatím neznámý. Španělská stopa vyšla najevo v okamžiku, kdy se na policii obrátil právník obou žen a nabídl úhradu nákladů spojených s vyčištěním potrubí. 

Zatímco v Česku je úmyslné poškozování peněz trestným činem, za který pachateli hrozí až na šest měsíců odnětí svobody, Švýcarsko podobné ustanovení nezná. Za samotné přestříhání a spláchnutí bankovek tak ženám žádný trest nehrozí.

Spekulace okolo možného motivu nejčastěji zmiňují verzi, že si ženy nesprávně vyložily nové nařízení Evropské centrální banky (ECB), podle kterého banka koncem roku 2018 přestane vydávat bankovky s nominální hodnotou 500 eur. Důvodem jsou obavy ze zneužívání bankovek ke kriminálním aktivitám a možné podpoře terorismu. ECB nicméně dodala, že vydané pětiseteurové bankovky bude možné dál používat a v budoucnosti je bude možné kdykoli vyměnit. Zda šlo ze strany žen o nepochopení nového nařízení, nebo byly ve hře jiné důvody, ale zůstává záhadou. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Bloomberg, Tribune de Genève, Wall Street Journal, Český rozhlas

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907