Ze švýcarského alpského střediska Zermattu se každý den po setmění zaměří světla na štít Matterhornu a vytvoří na něm obraz podle návrhu Švýcara Gerryho Hofstettera. Zermatt, uvyklý na ruch a turisty, nyní zeje kvůli koronaviru prázdnotou. Iluminační akcí chce prokázat solidaritu s celým světem, který čelí smrtící epidemii.
Hofstetter navrhl několik obrazů, mezi nimiž jsou italská a švýcarská vlajka, slova naděje a solidarita i červené srdce na bílém podkladu. Každý večer po setmění se promítají na jednu ze stěn Matterhornu, který se tyčí do výšky 4 478 metrů. Prozatím se počítá s tím, že akce potrvá do 19. dubna, do nějž mají ve Švýcarsku platit mimořádná opatření proti koronaviru.
„Chtěli jsme udělat něco sympatického pro lidi celého světa,“ řekl ředitel zermattské turistické kanceláře Daniel Luggen. „Matterhorn je pro Švýcarsko významný symbol, který je znám všude ve světě. Věříme, že když ho takto osvětlíme, dodá to lidem naději,“ dodal Luggen.
Gerry Hofstetter svůj projekt vysvětluje takto: „Světlo, to je naděje. Jestliže je v situaci, jakou nyní prožíváme, použijete k předání poselství, předáváte i naději. Matterhorn tady byl, ještě když lidstvo neexistovalo. Když se podíváte zpět do historie a do dob nemocí, bylo to umění, které lidem připomínalo, že bude lépe. To dokáže jenom umění.“
PřírodaDomovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)