Sýry a červené víno jsou obstojnou zbraní proti demenci ve stáří

16.12.2020 - Stanislav Mihulka

Kdo chce mít příjemnější stáří, ten by neměl podceňovat svůj jídelníček

<p>Sýr a víno, pro potěšení i pro zdraví</p>

Sýr a víno, pro potěšení i pro zdraví


Reklama

Lidé jsou dnes ve stáří stále více ohroženi neurodegenerativními chorobami a demencí. Vědci a lékaři proto intenzivně hledají vhodné léky, léčebné postupy, a také doporučení k životosprávě, která by mohla budoucím seniorům usnadnit stáří, pokud se jimi budou řídit. 

Tým amerických vědců za tímto účelem vyhodnotil data o celkem 1 787 Britech, kterým bylo v roce 2016 mezi 46 a 77 lety. Každý z nich přitom v letech 2006 až 2010 absolvoval test Fluid Intelligence Test (FIT), který je zaměřený na schopnosti související s učením a pamětí. V letech 2012 až 2013, a pak ještě jednou v letech 2015 až 2016 prošli tímto testem znovu. Během této doby badatelé rovněž sledovali životosprávu dobrovolníků, včetně jejich jídelníčku.

TIP: Riziko života u dálnic: Lidé v jejich blízkosti častěji trpí demencí

Jako nejvíce příznivý pro ochranu před demencí se ukázal sýr. Jeho vliv byl ale patrný jen u lidí, v jejichž rodině se neobjevila Alzheimerova choroba. Sýr tedy zřejmě nepřemůže genetické predispozice, ale lidem bez této genetické zátěže v tomto směru prospívá. Podle vědců to zřejmě souvisí s vápníkem, vitamínem B12 a laktopeptidy, které sýry obsahují. Naopak lidé, jejichž příbuzní trpěli Alzheimerovou chorobou, měli významný prospěch z přiměřeného pití červeného vína. Jak se zdá, vhodnou stravou si můžeme zajistit spokojenější stáří.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907