Sýry a červené víno jsou obstojnou zbraní proti demenci ve stáří

16.12.2020 - Stanislav Mihulka

Kdo chce mít příjemnější stáří, ten by neměl podceňovat svůj jídelníček

<p>Sýr a víno, pro potěšení i pro zdraví</p>

Sýr a víno, pro potěšení i pro zdraví


Reklama

Lidé jsou dnes ve stáří stále více ohroženi neurodegenerativními chorobami a demencí. Vědci a lékaři proto intenzivně hledají vhodné léky, léčebné postupy, a také doporučení k životosprávě, která by mohla budoucím seniorům usnadnit stáří, pokud se jimi budou řídit. 

Tým amerických vědců za tímto účelem vyhodnotil data o celkem 1 787 Britech, kterým bylo v roce 2016 mezi 46 a 77 lety. Každý z nich přitom v letech 2006 až 2010 absolvoval test Fluid Intelligence Test (FIT), který je zaměřený na schopnosti související s učením a pamětí. V letech 2012 až 2013, a pak ještě jednou v letech 2015 až 2016 prošli tímto testem znovu. Během této doby badatelé rovněž sledovali životosprávu dobrovolníků, včetně jejich jídelníčku.

TIP: Riziko života u dálnic: Lidé v jejich blízkosti častěji trpí demencí

Jako nejvíce příznivý pro ochranu před demencí se ukázal sýr. Jeho vliv byl ale patrný jen u lidí, v jejichž rodině se neobjevila Alzheimerova choroba. Sýr tedy zřejmě nepřemůže genetické predispozice, ale lidem bez této genetické zátěže v tomto směru prospívá. Podle vědců to zřejmě souvisí s vápníkem, vitamínem B12 a laktopeptidy, které sýry obsahují. Naopak lidé, jejichž příbuzní trpěli Alzheimerovou chorobou, měli významný prospěch z přiměřeného pití červeného vína. Jak se zdá, vhodnou stravou si můžeme zajistit spokojenější stáří.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907