Sýry a červené víno jsou obstojnou zbraní proti demenci ve stáří

16.12.2020 - Stanislav Mihulka

Kdo chce mít příjemnější stáří, ten by neměl podceňovat svůj jídelníček

<p>Sýr a víno, pro potěšení i pro zdraví</p>

Sýr a víno, pro potěšení i pro zdraví


Reklama

Lidé jsou dnes ve stáří stále více ohroženi neurodegenerativními chorobami a demencí. Vědci a lékaři proto intenzivně hledají vhodné léky, léčebné postupy, a také doporučení k životosprávě, která by mohla budoucím seniorům usnadnit stáří, pokud se jimi budou řídit. 

Tým amerických vědců za tímto účelem vyhodnotil data o celkem 1 787 Britech, kterým bylo v roce 2016 mezi 46 a 77 lety. Každý z nich přitom v letech 2006 až 2010 absolvoval test Fluid Intelligence Test (FIT), který je zaměřený na schopnosti související s učením a pamětí. V letech 2012 až 2013, a pak ještě jednou v letech 2015 až 2016 prošli tímto testem znovu. Během této doby badatelé rovněž sledovali životosprávu dobrovolníků, včetně jejich jídelníčku.

TIP: Riziko života u dálnic: Lidé v jejich blízkosti častěji trpí demencí

Jako nejvíce příznivý pro ochranu před demencí se ukázal sýr. Jeho vliv byl ale patrný jen u lidí, v jejichž rodině se neobjevila Alzheimerova choroba. Sýr tedy zřejmě nepřemůže genetické predispozice, ale lidem bez této genetické zátěže v tomto směru prospívá. Podle vědců to zřejmě souvisí s vápníkem, vitamínem B12 a laktopeptidy, které sýry obsahují. Naopak lidé, jejichž příbuzní trpěli Alzheimerovou chorobou, měli významný prospěch z přiměřeného pití červeného vína. Jak se zdá, vhodnou stravou si můžeme zajistit spokojenější stáří.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907