Systém HyDrop pro přesné hašení z výšky umožní požární zásahy v noci

27.01.2020 - Stanislav Mihulka

Izraelská technologie usnadňuje hašení rozsáhlých požárů z letounů...

<p>Hašení se systémem HyDrop</p>

Hašení se systémem HyDrop


Reklama

Hašení obrovských lesních požárů, například takových, jaké stravují Austrálii, Kalifornii nebo třeba Sibiř, bývá velmi složité a nebezpečné. Od roku 1953 je jednou z klíčových zbraní hasičů proti těmto požárům hašení vodou, pěnou, či podobnými látkami, které vypouštějí letouny z velmi malých výšek.

Obvykle jde o skutečně extrémně nízkou výšku, přibližně okolo 30 až 36 metrů. Takové létání je pochopitelně velmi nebezpečné. Zároveň je ale nezbytné, protože hasící prostředky by se při uvolnění ve větší výšce změnily na aerosol a rozlétly by se neúčinně po okolí. Další problém je v tom, že noční hašení v tak malých výškách je natolik rizikové, že požární letouny létají obvykle jen ve dne a v noci si požáry nerušeně hoří.

TIP: Tajná mise: Speciální jednotka hasičů zachránila wolemii vznešenou

Izraelská společnost Elbit Systems představila veřejnosti nový požární systém HyDrop pro letecké hašení z vyšších výšek a zároveň s větší přesností. Klíčovou součástí systému je stroj na výrobu biologicky rozložitelných „pelet“ z vody či podobného hasícího prostředku. Stroj se vejde do standardního nákladního kontejneru a vyrobí 10 tun pelet na hašení za hodinu. Jak ukázaly nedávné testy, s peletami je možné velmi přesně hasit vrtulníkem či letadlem, z výšky až 150 metrů. V takových výškách je přitom možné létat i v noci.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907