Systém HyDrop pro přesné hašení z výšky umožní požární zásahy v noci

27.01.2020 - Stanislav Mihulka

Izraelská technologie usnadňuje hašení rozsáhlých požárů z letounů...

<p>Hašení se systémem HyDrop</p>

Hašení se systémem HyDrop


Reklama

Hašení obrovských lesních požárů, například takových, jaké stravují Austrálii, Kalifornii nebo třeba Sibiř, bývá velmi složité a nebezpečné. Od roku 1953 je jednou z klíčových zbraní hasičů proti těmto požárům hašení vodou, pěnou, či podobnými látkami, které vypouštějí letouny z velmi malých výšek.

Obvykle jde o skutečně extrémně nízkou výšku, přibližně okolo 30 až 36 metrů. Takové létání je pochopitelně velmi nebezpečné. Zároveň je ale nezbytné, protože hasící prostředky by se při uvolnění ve větší výšce změnily na aerosol a rozlétly by se neúčinně po okolí. Další problém je v tom, že noční hašení v tak malých výškách je natolik rizikové, že požární letouny létají obvykle jen ve dne a v noci si požáry nerušeně hoří.

TIP: Tajná mise: Speciální jednotka hasičů zachránila wolemii vznešenou

Izraelská společnost Elbit Systems představila veřejnosti nový požární systém HyDrop pro letecké hašení z vyšších výšek a zároveň s větší přesností. Klíčovou součástí systému je stroj na výrobu biologicky rozložitelných „pelet“ z vody či podobného hasícího prostředku. Stroj se vejde do standardního nákladního kontejneru a vyrobí 10 tun pelet na hašení za hodinu. Jak ukázaly nedávné testy, s peletami je možné velmi přesně hasit vrtulníkem či letadlem, z výšky až 150 metrů. V takových výškách je přitom možné létat i v noci.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907