Tajná mise: Speciální jednotka hasičů zachránila wolemii vznešenou

20.01.2020 - Stanislav Mihulka

Speciální operace na záchranu jednoho z nejcennějších druhů stromů na světě skončila v Austrálii naprostým úspěchem

<p>Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.</p>

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.


Reklama

Wolemie vznešená je starobylý jehličnan z příbuzenstva blahočetů. Tyto prehistorické stromy, kterých v současnosti ve volné přírodě přežívá méně než dvě stovky, rostou v odlehlé hluboké rokli národního parku Wollemi v australských Modrých horách severozápadně od Sydney a dosahují stáří 500 až 1000 let.

Když letos na Austrálii udeřily extrémní požáry, bylo jen otázkou času, kdy se oheň dostane do národního parku Wollemi. Také k tomu došlo a požáry zasáhly 90 procent rozlohy parku. Rokle s unikátními wolemiemi ale zůstala prakticky netknutá, i když to nebylo jen tak.

TIP: Ohnivé peklo: Požáry v Austrálii si vyžádaly životy až 500 milionů živočichů

Vláda Nového Jižního Walesu totiž zorganizovala bezprecedentní tajnou záchrannou operaci, během které vyslala do rokle s wolemiemi speciální jednotku hasičů. Hasící letouny kole rokle vylily množství vody a speciálních zpomalovačů hoření, zatímco hasiči specialisté pronikli přímo do rokle a udělali tam nezbytné zásahy pro ochranu wolemií. Mise skončila fenomenálním úspěchem. Plameny olízly jen pár wolemií a populace jednoho z nejcennějších druhů dřevin jinak zůstala netknutá. 

  • Zdroj textu:

    NPR

  • Zdroj fotografií: YouTube | Guardian News

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907