Tajná mise: Speciální jednotka hasičů zachránila wolemii vznešenou

20.01.2020 - Stanislav Mihulka

Speciální operace na záchranu jednoho z nejcennějších druhů stromů na světě skončila v Austrálii naprostým úspěchem

<p>Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.</p>

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.


Reklama

Wolemie vznešená je starobylý jehličnan z příbuzenstva blahočetů. Tyto prehistorické stromy, kterých v současnosti ve volné přírodě přežívá méně než dvě stovky, rostou v odlehlé hluboké rokli národního parku Wollemi v australských Modrých horách severozápadně od Sydney a dosahují stáří 500 až 1000 let.

Když letos na Austrálii udeřily extrémní požáry, bylo jen otázkou času, kdy se oheň dostane do národního parku Wollemi. Také k tomu došlo a požáry zasáhly 90 procent rozlohy parku. Rokle s unikátními wolemiemi ale zůstala prakticky netknutá, i když to nebylo jen tak.

TIP: Ohnivé peklo: Požáry v Austrálii si vyžádaly životy až 500 milionů živočichů

Vláda Nového Jižního Walesu totiž zorganizovala bezprecedentní tajnou záchrannou operaci, během které vyslala do rokle s wolemiemi speciální jednotku hasičů. Hasící letouny kole rokle vylily množství vody a speciálních zpomalovačů hoření, zatímco hasiči specialisté pronikli přímo do rokle a udělali tam nezbytné zásahy pro ochranu wolemií. Mise skončila fenomenálním úspěchem. Plameny olízly jen pár wolemií a populace jednoho z nejcennějších druhů dřevin jinak zůstala netknutá. 

  • Zdroj textu:

    NPR

  • Zdroj fotografií: YouTube | Guardian News

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907