Tým vedený Yoko Mitaniovou z Národního institutu pro polární výzkum v Tokyu se rozhodl přijít na kloub záhadě spánku rypoušů sloních, kteří při své migraci překonají vzdálenost tří až pěti tisíc kilometrů
Během této dlouhé plavby nemají přitom k dispozici žádnou pevninu, na které by si mohli odpočinout a na rozdíl od velryb či delfínů nedokážou uspat jen polovinu mozku tak, aby jeho druhá polovina mohla zvíře varovat před predátorem. Mitaniová vybavila šest mladých rypoušů z kalifornské rezervace Año Nuevo speciálním satelitním přístrojem zaznamenávajícím rychlost pohybu, hloubku, teplotu, lokaci a trojrozměrné pohyby rypoušů.
TIP: Jak rostou korály aneb Život v podmořské zahradě
Zvířata pak byla vypuštěna 35 až 70 kilometrů od rezervace a Mitaniová sledovala jejich cestu zpět domů. Návrat jim trval jeden až pět dní a rypouši při něm předvedli zvláštní podmořský tanec. Když jim ubývalo sil, přestali plavat a začali se snášet kolébavým pohybem k mořskému dnu – asi jako když padá list ze stromu. Ve velké hloubce, kde se nevyskytují téměř žádní predátoři, pak mohli nerušeně odpočívat. Tímto způsobem rypouši dokážou nabrat novou sílu k další plavbě, která jim při migraci z kolonií v Kalifornii do jejich zimních útočišť ve střední části Tichého oceánu a v okolí Aljašky zabere dva až osm měsíců.
Příroda 1–2/2010
ZajímavostiKrál ptáků přilétá
Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orlaSnímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz.
PřírodaHadice na mořské houbě
Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.