Tajná organizace ODESSA měla pomáhat po válce nacistům. Existovala vůbec?

25.05.2016 - Martin Brabec

Mnoho otazníků visí nad organizací nebo sítí jednotlivých organizací zvanou zkráceně ODESSA, jež měla pomáhat bývalým esesmanům


Reklama

O tajných organizacích pomáhajících v závěru války a po jejím skončení nacistům s útěky z evropy kolují legendy. Organizace ODESSA (Organisation der ehemaligen SS-Angehörigen, tedy Organizace bývalých příslušníků SS) se do širšího veřejného povědomí dostala hlavně díky knize britského spisovatele Fredericka Forsytha Spis ODESSA (The ODESSA File).

V románu z roku 1972 autor líčí fiktivní příběh skupiny někdejších důstojníků SS, kteří se spojili, aby pro vysoce postavené nacisty zajistili únikové trasy z Německa. Ti se pak měli postarat o vytvoření takzvané čtvrté říše v jiném koutě světa a realizovat tak nenaplněné Hitlerovy sny.

O existenci organizace ODESSA byl přesvědčen i nejznámější světový lovec nacistů Simon Wiesenthal. Hlavně mezi roky 1946 až 1951 skutečně existovaly sítě, které pomáhaly někdejším prominentním nacistům i „řadovým“ zločincům z řad SS či gestapa.

Argentina, země zaslíbená

Financovali je němečtí průmyslníci (hovoří se například o ocelářském magnátovi Fritzu Thyssenovi), výrazný podíl měli i někteří představitelé katolické církve a zásadní roli hrál také režim Juana Peróna.

Argentinský diktátor pak umožnil, aby v jeho zemi našli skrytou identitu a druhý domov mnozí prominenti Hitlerovy říše zla, například jeden z hlavních architektů tzv. konečného řešení židovské otázky Adolf Eichmann či osvětimský anděl smrti Josef Mengele. Ačkoliv není pochyb, že tyto tajné sítě existovaly, podle mnohých se však ani jedna nejmenovala ODESSA. 

  • Zdroj textu:

    II. světová březen 2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedia /The Odessa File - Frederick Forsyth.jpg/

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907