Tak trochu jiná Somua: Francouzský Sherman na pláži Utah 1944

06.01.2019 - Jiří Suchánek

<p>Kolorovaná fotografie zachycuje návrat francouzských tankistů do vlasti</p>

Kolorovaná fotografie zachycuje návrat francouzských tankistů do vlasti


Reklama

Střední tank M4A2 Sherman 12. pluku afrických střelců 2. obrněné divize Svobodných Francouzů vyjíždí 2. srpna 1944 z tankové výsadkové lodě LST-517 na pláž Utah nedaleko normandské vesnice Saint-Martin-de-Varreville. Tato formace se později mimo jiné podílela na osvobození Paříže či Štrasburku, účastnila se tankových bitev v Lotrinsku a konce války se dočkala v okolí bavorského Berchtesgadenu.

TIP: Německá tanková rota v boji: Sofistikované obranné a útočné strategie

Stroji s věžovým číslem 45 nesoucím jméno „Ile de France“ velel poručík Jean Baillou, který utrpěl zranění, když byl jeho tank pouhých 10 dnů po vylodění v boji zničen. Zajímavý je také nápis „Somua“ na pancíři před místem řidiče. Jde o odkaz na předchozí stroje jednotky, která byla před přezbrojením na shermany vybavena francouzskými obrněnci Somua S35. Kýl tankové výsadkové lodě LST-517 položili pracovníci společnosti Chicago Bridge & Iron Company ve městě Seneca 10. září 1943, ke spuštění na vodu došlo 15. ledna 1944. Plavidlo se účastnilo vylodění v Normandii, čímž se také jeho válečná kariéra uzavřela.

  • Zdroj textu:

    II. světová

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Ani se spaním se to nemá přehánět

Věda

František Josef I. žil déle než 86 let, z toho 68 let panoval a řídil osudy jedné z největších a nejmocnějších říší světa. Stal se symbolem jistoty a trvalosti, ale i nehybnosti. 

Zajímavosti

Jižní pól Jupiteru na snímku sondy Juno. Pro srovnání siluety USA a Texasu

Vesmír

Tre Cime di Lavaredo

1. MÍSTO KATEGORIE KRAJINY ZA NAŠIMI HRANICEMI
1. MÍSTO ABSOLUTNÍHO POŘADÍ

Autor: Jiří Soukup
Použitá technika: Nikon D750 a objektivem Irix 15 F2,4; horizontální panorama složené z osmi snímků focených na výšku

Snímek byl pořízen v Dolomitech u známého skalního útvaru Tre Cime di Lavaredo. Vypravil jsem se do této oblasti spolu s přáteli na večerní focení, ale zastihla nás bouřka před níž jsme se museli schovat do takové menší jeskyně, kterou jsme náhodou objevili. Když zbývalo asi 15 minut do západu slunce a když už přestávalo pršet, tak jsme se rozhodli pro cestu zpět – smíření s tím, že asi žádný snímek nepořídíme. Jenže po asi 10 minutách co jsme byli na zpáteční cestě, se obloha začala protrhávat a příroda nám vykouzlila nádherné podmínky o kterých fotograf může jenom snít!

Příroda

Terén Antarktidy na mapě projektu BedMachine

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907