Reklama


Tak trochu jiná Somua: Francouzský Sherman na pláži Utah 1944

06.01.2019 - Jiří Suchánek

<p>Kolorovaná fotografie zachycuje návrat francouzských tankistů do vlasti</p>

Kolorovaná fotografie zachycuje návrat francouzských tankistů do vlasti


Reklama

Střední tank M4A2 Sherman 12. pluku afrických střelců 2. obrněné divize Svobodných Francouzů vyjíždí 2. srpna 1944 z tankové výsadkové lodě LST-517 na pláž Utah nedaleko normandské vesnice Saint-Martin-de-Varreville. Tato formace se později mimo jiné podílela na osvobození Paříže či Štrasburku, účastnila se tankových bitev v Lotrinsku a konce války se dočkala v okolí bavorského Berchtesgadenu.

TIP: Německá tanková rota v boji: Sofistikované obranné a útočné strategie

Stroji s věžovým číslem 45 nesoucím jméno „Ile de France“ velel poručík Jean Baillou, který utrpěl zranění, když byl jeho tank pouhých 10 dnů po vylodění v boji zničen. Zajímavý je také nápis „Somua“ na pancíři před místem řidiče. Jde o odkaz na předchozí stroje jednotky, která byla před přezbrojením na shermany vybavena francouzskými obrněnci Somua S35. Kýl tankové výsadkové lodě LST-517 položili pracovníci společnosti Chicago Bridge & Iron Company ve městě Seneca 10. září 1943, ke spuštění na vodu došlo 15. ledna 1944. Plavidlo se účastnilo vylodění v Normandii, čímž se také jeho válečná kariéra uzavřela.

  • Zdroj textu:

    II. světová

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907