Tažný kůň US Army: Nezničitelný náklaďák GMC CCKW

29.09.2020 - Redakce Válka Revue

<p>Americký náklaďák GMC CCKW-353 </p>

Americký náklaďák GMC CCKW-353 


Reklama

V roce 1940 armáda Spojených států zadala požadavek na třínápravový vůz s nosností 5 000 liber (2 268 kg). Kromě dopravy vojáků, munice, paliva a dalšího vojenského materiálu mělo vozidlo sloužit také jako platforma pro zbraně, dílna, polní kuchyně, operační sál i rádiový vůz.

Jimmy v akci

Výrobci dodali celkem více než 800 000 těchto třínápravových vozů, kterým vojáci přezdívali „Jimmy“. Většina automobilů firem Studebaker a Reo Motor Car Company přitom putovala do Sovětského svazu; vozy společnosti International Harvester zase používala americká námořní pěchota v Tichomoří.

TIP: S bílou i rudou hvězdou: Jeep Willys byl dokonalým válečným strojem

Ale největší část – 562 750 nákladních aut – vyrobila firma General Motors. Po vylodění Spojenců v Normandii tyto spolehlivé náklaďáky zásobovaly 1. a 3. americkou armádu vytlačující Wehrmacht z Francie a staly se páteří systému nákladních konvojů přezdívaného Red Ball Express, který spojoval francouzské přístavy s frontovými jednotkami. Od 25. srpna do 16. listopadu 1944 přepravili řidiči Red Ball Expressu 410 000 tun nákladu. Malá část vozů byla vybavena navijákem a asi každý čtvrtý měl na kabině nad místem spolujezdce umístěn prstenec pro lafetaci kulometu.

GMC CCKW-353 
  • VÝROBA: 1941–1945
  • HMOTNOST PRÁZDNÁ: 4 000 kg
  • HMOTNOST PLNÁ: 7 400 kg
  • DÉLKA: 6,86 m
  • ŠÍŘKA: 2,24 m
  • VÝŠKA: 2,77 m
  • MOTOR: řadový šestiválec GMC 270
  • NÁDRŽ: 150 l
  • DOJEZD: 480 km
  • MAX. RYCHLOST: 72 km/h

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907