16. 12. 2022Biologické poločasy nejrozšířenějších drog jsou poměrně krátké. V moči lze ale detekovat metabolity drog někdy i za dlouhé týdny. (foto: Shutterstock)
17. 05. 2022Afgánská kvalita
Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.
V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)
17. 11. 2021Krokodýl na palubě
Časovanou bombu v podobě živého krokodýla se povedlo propašovat neznámému cestujícímu na palubu vnitrostátního letu v Demokratické republice Kongo. Nebýt nešťastné náhody, pravděpodobně by se na jeho přestupek ani nepřišlo. Stresované zvíře však ze zavazadlového prostoru pláchlo a vyděšené pasažéry zahnalo do přední části letadla, čímž se prudce změnilo rozložení váhy stroje. Pilot situaci bohužel nezvládl a letoun havaroval zhruba kilometr před cílem. Z 21 lidí na palubě přežil jeden člověk a krokodýl.