14. 06. 2022Když zařve šelma…
lev pustinný - 114 dB
Lvi představují jediné skutečně společensky žijící velké kočky, jež se sdružují do početných smeček. Aby mohli samci lépe kontrolovat svá teritoria a dorozumívat se s ostatními členy, vybavila je evoluce schopností vydávat zvuky o intenzitě až 114 dB, slyšitelné na víc než 8 km. Ostatně lovecký revír mohutných šelem může mít rozlohu přes 260 km². Kromě vymezování hranic vlastního vlivu či komunikace s jinými samci a samicemi slouží lvům jejich hlasitý řev i k zastrašování soků. (foto: Shutterstock)
11. 04. 2022V radioaktivní zóně | Ukrajina
Ukrajinskou Pripjať v roce 1986 vylidnila havárie nedaleké černobylské jaderné elektrárny. Po bezmála padesáti tisících obyvatel zbyla takřka nedotčená zástavba, kterou nejprve vyrabovali nenechavci a posléze skrz ni začala prorůstat vegetace. Dnes tamní ruiny přitahují domácí i cizí dobrodruhy. (foto: Shutterstock)
13. 02. 2022Pod krunýřem
štítonoši | kde: mírné a subtropické pásmo
Drobní brouci štítonoši s průhlednými krunýři tvoří podčeleď mandelinkovitých. Jen v Evropě jich žije 39 druhů a liší se mimo jiné kresbou. Průhledná krusta slouží ke zmatení predátorů a výrazné vzory na jejím povrchu mají působit jako výstražné znamení. Dospělí jedinci dorůstají délky až 7,5 mm a jejich těla hrají odstíny zelené, hnědé, žluté a zlaté. Bezpečí pod štítem přitom vyhledávají již larvy, v mládí si ho však budují z vlastních fekálií, jejichž slepenec slouží hlavně coby výtečná kamufláž. (foto: Shutterstock)
06. 01. 2022Kapka sem, kapka tam…
klubák červenozobý a impala | výhody: odčervení, potrava
Klubáka červenozobého lze v subsaharské Africe nejčastěji spatřit na tělech velkých sudokopytníků, včetně antilop impal. Nevyužívá je však ke svezení, ale vyzobává jim ze srsti parazity: Dospělý pták denně spořádá sto klíšťat nebo přes dvanáct tisíc larev. Chutná mu ovšem i krev, takže když nějakého škůdce vyklovne, nezřídka pak udržuje ránu otevřenou a dopřává si rovněž životodárnou tekutinu. Ve srovnání s otravností parazitů jsou nicméně drobné ranky zanedbatelné, tudíž opeřenci poněkud drastičtější jednání prochází. (foto: Shutterstock)
09. 12. 2021Mláďata v kapse
Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.
26. 08. 2021Hyje, kupředu!
Samečka nosorožíka si ke svezení vybrala tropická žába. Vyškrábala se mu na krovky a dokázala se udržet asi pět minut, přestože se brouk několikrát pokusil vzlétnout. Nakonec snahu vzdal a počkal, až vetřelkyně sleze dobrovolně. Snímek pořídil fotograf Hendy Mp poblíž svého domu v indonéském Sambasu.