Test DNA po 35 letech odhalil identitu francouzského sériového vraha

07.10.2021 - Stanislav Mihulka

35 let unikal spravedlnosti sériový vrah z Francie. Usvědčil ho až test DNA, který odhalil násilníkovu identitu. Ukázalo se, že hledaný vrah a násilník, pracoval jako policista a radní obce.

<p>Portrét Françoise Verovea jak jej sestavil policejní kreslíř. Verove pracoval jako četník a policista a byl i radním obce Prades-le-Lez v oblasti kolem Montpellier, kde dlouho pobýval.</p>

Portrét Françoise Verovea jak jej sestavil policejní kreslíř. Verove pracoval jako četník a policista a byl i radním obce Prades-le-Lez v oblasti kolem Montpellier, kde dlouho pobýval.


Reklama

Mezi lety 1986 a 1994 se v Paříži odehrála série znásilnění a vražd, jejíž pachatel unikal spravedlnosti. Jednou z obětí byla i jedenáctiletá Cécile Bloch, kterou pachatel znásilnil, uškrtil a bodnul do hrudníku. Během vyšetřování několik svědků popsalo podezřelého muže ve věku 25 až 30 let, který se pohyboval před útokem na Blochovou v domě, kde bydlela. Podle popisu měl mít tvář poznamenanou akné nebo jizvami po neštovicích, což vedlo k přezdívce „Le Grêlé“, čili „Poďobanec“.

Pařížské zločiny zůstávaly dlouhá léta nevyřešené. Změnu přineslo až letošní září. Vyšetřovatelé se soustředili na jeden zajímavý poznatek – přeživší oběti udávaly, že se jim pachatel chlubil příslušností k policii. U několika napadení měl vystupovat jako policista a údajně měl používat i policejní průkaz. Kriminalisté proto obeslali 750 policistů, kteří v době zločinů sloužili v oblasti Paříže s výzvou, aby podstoupili test DNA.

Sebevražda kvůli testu DNA

24. září dostal jeden z těchto dopisů i 59letý policista François Verove. Vzorek své DNA ale neodevzdal a jeho manželka po třech dnech oznámila, že zmizel. Veroveho tělo bylo později nalezeno v pronajatém bytě poblíž Montpellieru. U těla byl objeven i dopis, ve kterém se Verove přiznal ke zločinům připisovaným „Poďobanému muži“.

TIP: DNA z ubrousku pomohla dopadnout brutálního vraha po 26 letech

Kriminalisté odebrali z Veroveho těla vzorek DNA a dokázali jej spojit se šesti znásilněními a čtyřmi vraždami. Skutečný počet obětí ale bude zřejmě vyšší. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že vrah zneužíval důvěru obětí k policistovi, a že při útocích využíval postupy, které se naučil během svého vojenského nebo policejního výcviku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907