Test DNA po 35 letech odhalil identitu francouzského sériového vraha

07.10.2021 - Stanislav Mihulka

35 let unikal spravedlnosti sériový vrah z Francie. Usvědčil ho až test DNA, který odhalil násilníkovu identitu. Ukázalo se, že hledaný vrah a násilník, pracoval jako policista a radní obce.

<p>Portrét Françoise Verovea jak jej sestavil policejní kreslíř. Verove pracoval jako četník a policista a byl i radním obce Prades-le-Lez v oblasti kolem Montpellier, kde dlouho pobýval.</p>

Portrét Françoise Verovea jak jej sestavil policejní kreslíř. Verove pracoval jako četník a policista a byl i radním obce Prades-le-Lez v oblasti kolem Montpellier, kde dlouho pobýval.


Reklama

Mezi lety 1986 a 1994 se v Paříži odehrála série znásilnění a vražd, jejíž pachatel unikal spravedlnosti. Jednou z obětí byla i jedenáctiletá Cécile Bloch, kterou pachatel znásilnil, uškrtil a bodnul do hrudníku. Během vyšetřování několik svědků popsalo podezřelého muže ve věku 25 až 30 let, který se pohyboval před útokem na Blochovou v domě, kde bydlela. Podle popisu měl mít tvář poznamenanou akné nebo jizvami po neštovicích, což vedlo k přezdívce „Le Grêlé“, čili „Poďobanec“.

Pařížské zločiny zůstávaly dlouhá léta nevyřešené. Změnu přineslo až letošní září. Vyšetřovatelé se soustředili na jeden zajímavý poznatek – přeživší oběti udávaly, že se jim pachatel chlubil příslušností k policii. U několika napadení měl vystupovat jako policista a údajně měl používat i policejní průkaz. Kriminalisté proto obeslali 750 policistů, kteří v době zločinů sloužili v oblasti Paříže s výzvou, aby podstoupili test DNA.

Sebevražda kvůli testu DNA

24. září dostal jeden z těchto dopisů i 59letý policista François Verove. Vzorek své DNA ale neodevzdal a jeho manželka po třech dnech oznámila, že zmizel. Veroveho tělo bylo později nalezeno v pronajatém bytě poblíž Montpellieru. U těla byl objeven i dopis, ve kterém se Verove přiznal ke zločinům připisovaným „Poďobanému muži“.

TIP: DNA z ubrousku pomohla dopadnout brutálního vraha po 26 letech

Kriminalisté odebrali z Veroveho těla vzorek DNA a dokázali jej spojit se šesti znásilněními a čtyřmi vraždami. Skutečný počet obětí ale bude zřejmě vyšší. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že vrah zneužíval důvěru obětí k policistovi, a že při útocích využíval postupy, které se naučil během svého vojenského nebo policejního výcviku.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907