Test stání na jedné noze prozradí, jaký je váš skutečný zdravotní stav

28.06.2022 - Stanislav Mihulka

Jednoduchý test s udržením rovnováhy na jedné noze funguje jako poměrně přesný indikátor zdravotního stavu. Experiment ukázal, že dokáže odhalit budoucí nemoci i riziko úmrtí


Reklama

Schopnost udržet rovnováhu se s věkem zhoršuje. Projevuje se to především po 55. roce života a může jít o rychlé až dramatické zhoršení. Mezinárodní tým odborníků nedávno zjistil, že právě tato dovednost může sloužit jako indikátor rizika budoucího onemocnění či dokonce smrti.

Sníženou schopnost udržet rovnováhu ovlivňuje celá řada faktorů, včetně poklesu hustoty kostí, ztráty fyzických sil či oslabování schopnosti zpracovávat smyslové informace. Zhoršení této schopnosti rovněž souvisí s řadou onemocnění, jako jsou například ušní infekce, mozkové mrtvice nebo roztroušená skleróza a další autoimunitní choroby.

Test udržení rovnováhy

Badatelé do svého výzkumu zahrnuli 1 702 lidí, kteří netrpěli problémy s chůzí, ve věku 51 až 75 let. Analyzovali celou řadu jejich údajů, od tělesných proporcí až po medicínskou historii. Klíčovou součástí výzkumu byl ale test stání na jedné noze. Účastníci experimentu měli za úkol vydržet stát na jedné noze po dobu 10 sekund, s volnou nohou opřenou o stojící nohu a rukama podél těla. Každý měl tři pokusy na pravé a tři na levé noze. Testem neprošlo 348 z nich, tedy zhruba jedna pětina, přičemž podíl neúspěšných narůstal s věkem.

V následujících sedmi letech zemřelo z nejrůznějších příčin 123 lidí, kteří se experimentu účastnili. Vědci zjistili, že lidé, kteří neuspěli v testu rovnováhy, byli vystaveni podstatně vyššímu riziku úmrtí (17,5 %), ve srovnání s těmi, kteří test zvládli (4,5 %). Lidé, kteří nevydrželi stát 10 sekund na jedné noze, měli obecně chatrnější zdraví, byli častěji obézní, více trpěli problémy se srdcem i vysokým tlakem. Rovněž měli podstatně častěji diabetes.

TIP: Nový krevní test předpoví, s jakou pravděpodobností zemřete během příští dekády

Jak říká jeden z autorů studie Setor Kunutsor z britské Bristolské univerzity: „Test stání na jedné noze se používá již dlouhá desetiletí, ale většinou nikoliv při vyšetření starších lidí. Doposud totiž scházela data, která by osvětlovala souvislost mezi tímto testem a rizikem úmrtí. Teď se to může změnit.“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907