Těžká váha: Nově objevená mořská ryba váží rovnou tunu

24.07.2017 - Stanislav Mihulka

K obdivuhodným měsíčníkům přibyl do party nový druh

Měsíčník svítivý -<p>Měsíčníci jsou jako ryby z jiného světa</p>
Měsíčník svítivý -

Měsíčníci jsou jako ryby z jiného světa


Reklama

Kdysi se lidé domnívali, že jde o boží posly a uctívali je. Dnes jsou ohrožení a chráníme je. Měsíčníci jsou velice zvláštně vypadající gigantické ryby z příbuzenstva čtverzubců a doopravdy připomínají spíše nebeské těleso, které uvízlo v oceánu. Jsou to rozvážní lovci medúz a dalších mořských živočichů širého oceánu.

Až doposud jsme znali tři druhy těchto ryb. Běžného měsíčníka svítivého a další dva druhy. Australští vědci teď ale objevili čtvrtého měsíčníka, navíc po 125 letech. Nový druh dostal jméno Mola tecta, což by bylo možné přeložit jako „měsíčník skrytý“.

TIP: Překvapení v oceánu. Vědci objevili první teplokrevnou rybu

Badatelé tento druh odhalili, když analyzovali DNA od více než 150 měsíčníků z oceánů celého světa. Nově objevený měsíčník není žádný drobeček, může vážit až tunu. Podle toho, co zatím víme, tak tento druh obývá moře jižní polokoule. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Zoological Journal of the Linnean Society

  • Zdroj fotografií: Per-Ola Norman / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907