Tiché nadzvukové letadlo od Lockheed Martin budou testovat v tunelu

27.02.2017 - Stanislav Mihulka

Nadzvukové a zároveň tiché dopravní letouny jsou zase o něco blíž

QueSST X-plane -<p>Model letounu QueSST X-plane čekají testy ve větrném tunelu</p>
QueSST X-plane -

Model letounu QueSST X-plane čekají testy ve větrném tunelu


Reklama

NASA asi před rokem ohlásila, že vybrala společnost Lockheed Martin k vývoji převratného letounu nazvaného Quiet Supersonic Technology (QueSST) X-plane.

Tento letoun by měl vyzkoušet technologie, které budou nezbytné pro stavbu komerčního nadzvukového letounu, dost tichého na to, aby ho bylo možné bez potíží provozovat na běžných letištích.

Lockheed Martin už vyrobili model ve velikosti 9 procent zamýšleného demonstračního letounu. Teď mu začínají testy ve větrném tunelu, které proběhnou v centru Glenn Research Center v Clevelandu.

TIP: Rychle, ale také tiše: NASA vyvíjí méně hlučná nadzvuková letadla

Speciální nadzvukový tunel, kde bude nový typ letounu testován, vystavuje modely větru o rychlostech Mach 0,3 až Mach 1,6 (241 až 1530 km/h).

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Lockheed Martin

  • Zdroj fotografií: Lockheed MartinDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907