Tichý pláč památek: Pět nevydařených oprav a pokusů o restaurování

21.09.2021 - Vilém Koubek

Nešťastné náhody se nevyhýbají ani cenným historickým památkám, jako je například pohřební maska faraona Tutanchamona. Dojde-li však na jejich opravu či restaurování, měli by se „lidoví“ umělci držet stranou – jinak může dobrý úmysl skončit třeba jedním z následujících paskvilů

<h3>Jednáte pomalu!</h3><p><strong>freska Ježíše</strong><br /><strong>kde:</strong> Španělsko | <strong>kdy:</strong> 2012</p><p>Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní <strong>Cecilií Giménezovou</strong> jednalo příliš pomalu: <strong>Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami</strong>. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.</p>

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

<h3>S cizí hlavou</h3><p><strong>socha Marie s Jezulátkem</strong><br /><strong>kde:</strong> Kanada | <strong>kdy:</strong> 2015</p><p>V parku u kostela v kanadském Greater Sudbury stojí socha Marie s Ježíšem, která má za sebou relativně dlouhou historii spojenou s vandalismem. Památka již byla poničena mnohokrát a z útoků obvykle vyšlo nejhůř Jezulátko, jehož hlava je malá a vyčnívá. Když ji v roce 2015 chuligáni urazili a ukradli, <strong>nabídla se místní umělkyně, že se o poškozenou skulpturu postará – a přímo na zející díru přilepila bizarní plastiku z keramické hlíny</strong>. Hlava tak ke zbytku těla neseděla barevně a obecně působila jako výjev z noční můry. „Oprava“ byla dokonce natolik šokující, že se lupič nakonec faráři přiznal a chybějící část sochy vrátil.</p>

S cizí hlavou

socha Marie s Jezulátkem
kde: Kanada | kdy: 2015

V parku u kostela v kanadském Greater Sudbury stojí socha Marie s Ježíšem, která má za sebou relativně dlouhou historii spojenou s vandalismem. Památka již byla poničena mnohokrát a z útoků obvykle vyšlo nejhůř Jezulátko, jehož hlava je malá a vyčnívá. Když ji v roce 2015 chuligáni urazili a ukradli, nabídla se místní umělkyně, že se o poškozenou skulpturu postará – a přímo na zející díru přilepila bizarní plastiku z keramické hlíny. Hlava tak ke zbytku těla neseděla barevně a obecně působila jako výjev z noční můry. „Oprava“ byla dokonce natolik šokující, že se lupič nakonec faráři přiznal a chybějící část sochy vrátil.

<h3>Spokojení sousedé</h3><p><strong>sousoší z 15. století</strong><br /><strong>kde:</strong> Španělsko | <strong>kdy:</strong> 2018</p><p>Maria Luisa Menendezová patří k pouhým několika obyvatelům vesnice Rañadoiro na severu Španělska. Když jednoho dne dospěla k závěru, že by si dřevěné sousoší z 15. století v tamním kostele zasloužilo zrestaurovat, <strong>zašla za knězem s návrhem, že historickou památku nabarví – a překvapivě dostala svolení</strong>. <em>„Nejsem profesionálka, ale malování mě vždycky bavilo a socha barvy vyloženě potřebovala. Tak jsem se pustila do práce a řídila se vlastním úsudkem. S výsledkem jsem spokojená a sousedům se taky líbí,“</em> nechala se slyšet samozvaná umělkyně. <strong>Navzdory nadšení místních však nyní historický unikát připomíná plastovou hračku, a Asociace pro uchování španělského umění označila výsledek dokonce za vandalismus</strong>.</p>

Spokojení sousedé

sousoší z 15. století
kde: Španělsko | kdy: 2018

Maria Luisa Menendezová patří k pouhým několika obyvatelům vesnice Rañadoiro na severu Španělska. Když jednoho dne dospěla k závěru, že by si dřevěné sousoší z 15. století v tamním kostele zasloužilo zrestaurovat, zašla za knězem s návrhem, že historickou památku nabarví – a překvapivě dostala svolení. „Nejsem profesionálka, ale malování mě vždycky bavilo a socha barvy vyloženě potřebovala. Tak jsem se pustila do práce a řídila se vlastním úsudkem. S výsledkem jsem spokojená a sousedům se taky líbí,“ nechala se slyšet samozvaná umělkyně. Navzdory nadšení místních však nyní historický unikát připomíná plastovou hračku, a Asociace pro uchování španělského umění označila výsledek dokonce za vandalismus.

<h3>Panika a lepidlo</h3><p><strong>Tutanchamonovy vousy</strong><br /><strong>kde:</strong> Egypt | <strong>kdy:</strong> 2014</p><p>Když se měla v roce 2014 čistit pohřební maska faraona Tutanchamona, nešťastnou náhodou se ulomila panovníkova bradka. <strong>Pracovníci Egyptského muzea zpanikařili a zkusili vous přilepit epoxidovým lepidlem – bohužel se jim to nepovedlo, a to hned třikrát</strong>: Jednou byl plnovous špatně natočený, podruhé nakřivo, a pokaždé jej tak museli od masky opět oddělit, lepidlo odstranit a začít znovu. Mimo jiné při tom nebohému vladaři poškrábali bradu a jejich mizernou práci nakonec opravili až němečtí specialisté. Zaměstnanci muzea měli za svůj prohřešek stanout před soudem, ale dodnes se tak nestalo.</p>

Panika a lepidlo

Tutanchamonovy vousy
kde: Egypt | kdy: 2014

Když se měla v roce 2014 čistit pohřební maska faraona Tutanchamona, nešťastnou náhodou se ulomila panovníkova bradka. Pracovníci Egyptského muzea zpanikařili a zkusili vous přilepit epoxidovým lepidlem – bohužel se jim to nepovedlo, a to hned třikrát: Jednou byl plnovous špatně natočený, podruhé nakřivo, a pokaždé jej tak museli od masky opět oddělit, lepidlo odstranit a začít znovu. Mimo jiné při tom nebohému vladaři poškrábali bradu a jejich mizernou práci nakonec opravili až němečtí specialisté. Zaměstnanci muzea měli za svůj prohřešek stanout před soudem, ale dodnes se tak nestalo.

<h3>Barvy na draka</h3><p><strong>socha sv. Jiří</strong><br /><strong>kde:</strong> Španělsko | <strong>kdy:</strong> 2018</p><p>Kněz ve španělském městě Estella se rozhodl nechat opravit sochu sv. Jiří z 16. století, která světce tradičně zachycuje coby rytíře zápolícího s drakem. K práci na památce však nepřizval experty, nýbrž tamního učitele výtvarné výchovy. Když bylo dílo hotové, šel si boží služebník prohlédnout výsledek, jenž ho zaskočil: <strong>Pedagog totiž poměrně realistickou, avšak vybledlou plastiku pokryl zářivými barvami a z historické relikvie udělal něco, co ministerstvo kultury označilo za „děsivé“</strong>. Podle starosty navíc učitel zřejmě použil „nevhodné“ barvy a kvůli jeho zásahům už nepůjde obnovit původní vrstvy pigmentu. </p>

Barvy na draka

socha sv. Jiří
kde: Španělsko | kdy: 2018

Kněz ve španělském městě Estella se rozhodl nechat opravit sochu sv. Jiří z 16. století, která světce tradičně zachycuje coby rytíře zápolícího s drakem. K práci na památce však nepřizval experty, nýbrž tamního učitele výtvarné výchovy. Když bylo dílo hotové, šel si boží služebník prohlédnout výsledek, jenž ho zaskočil: Pedagog totiž poměrně realistickou, avšak vybledlou plastiku pokryl zářivými barvami a z historické relikvie udělal něco, co ministerstvo kultury označilo za „děsivé“. Podle starosty navíc učitel zřejmě použil „nevhodné“ barvy a kvůli jeho zásahům už nepůjde obnovit původní vrstvy pigmentu. 

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907