Tikající rekordmani: 5 nejdražších hodinek na světě

Pro milovníky a sběratele nejsou hodinky jen obyčejnými předměty denní potřeby, nýbrž jedinečnými klenoty, často nedozírné hodnoty: Komplikovanost strojků mnohdy nezná hranic, zdobí je diamanty či kusy meteoritů a pod rukama hodinářů vznikají i celé roky

26.01.2017 - Vilém Koubek



Nejdražší dar

Název: Breguet – Grande Complication
Cena: 762 milionů korun

Momentálně nejdražší hodinky světa vznikly jako dar pro francouzskou královnu Marii Antoinettu: Tajný ctitel údajně zadal v roce 1782 jejich výrobu věhlasnému hodináři Abrahamu-Louisi Breguetovi s tím, že na nich nemá šetřit zlatem, strojek má být pokud možno co nejkomplikovanější a čas ani rozpočet nehrají roli.

Zmíněný skvost dokončil teprve v roce 1827 Abrahamův syn, a panovnice si tak dárek neužila – tou dobou byla totiž už 34 let po smrti. V roce 1983 hodinky někdo ukradl z jeruzalémského muzea L. A. Mayera a dlouhá léta o nich nikdo neslyšel. Později se však zloděj na smrtelném loži přiznal, v prosinci 2007 se lup našel a nyní je vzácný kousek opět k vidění ve zmíněné expozici. Jeho cenu odborníci odhadli v přepočtu na 762 milionů korun.

Bankéřovy cibule

Název: Patek Philippe – Henry Graves
Cena: 381 milionů korun

Jedinečné hodinky si v roce 1925 objednal bankéř Henry Graves mladší, údajně aby předčil svého sběratelského konkurenta Jamese Warda Packarda. Jejich strojek je uložen v 18karátovém zlatě a z hlediska mechaniky jde o jedno z nejkomplikovanějších hodinových zařízení na světě: Společnost jej navrhovala a sestavovala celkem osm let a hotové nabízelo ve své době neuvěřitelných 24 funkcí.

V roce 1999 koupil hodinky jistý sběratel za částku, jež v přepočtu na dnešní ceny odpovídá 381 milionům korun. Tehdy se tudíž jednalo o nejdražší hodinky na světě – pak se však vrátily na scénu Breguetovy Grande Complication a titul si přivlastnily. 

Milionová obyčejnost

Název: Patek Philippe – Ref. 1518
Cena: 283 miliony korun

Obvykle se cena hodinek odvíjí od komplikovanosti strojku a drahých materiálů použitých při výrobě. Ref. 1518 však představují přesný opak: Jejich výjimečnost podtrhuje fakt, že na rozdíl svých kolegyň, které halí zlato (žluté či růžové), jsou oděny v oceli. „Obyčejná“ série luxusních hodinek Patek Philippe čítá pouhé čtyři kusy a exemplář s pořadovým číslem 1 drží od letošního listopadu rekord nejdražších náramkových hodinek prodaných v aukci – vydražil se v přepočtu za neuvěřitelných 282,8 milionu korun. Předchozím rekordmanem byly přitom rovněž hodinky Patek Philippe, konkrétně model 5016A, jehož cena se vyšplhala na 185 milionů korun.

Věčné diamanty

Název: Hublot – Big Bang Geneve
Cena: 127 milionů korun

Zatímco ocelové Ref. 1518 lákají na svou „jedinečnou všednost“, v případě hodinek Big Bang Geneve se firma Hublot skutečně překonala: Jejich strojek je uložen v těle z bílého zlata a společnost mu dělá víc než 1 200 diamantů, přičemž každý má alespoň tři karáty. Na vzniku výjimečného kousku se podílelo sedmnáct odborníků, z toho dvanáct brusičů, a celý rok trvalo, než se podařilo shromáždit dostatek diamantů. Úplné dokončení nakonec zabralo čtrnáct měsíců. 

Náramkový vesmír

Název: Louis Moinet – kolekce Meteoris
Cena: 111 milionů korun

Kolekce hodinek z dílny společnosti, jež nese jméno otce chronografu Louise Moineta, také vděčí za svou astronomickou cenu použití velmi vzácných materiálů. „Drahokamy“ u řady Meteoris však pocházejí z vesmíru: Hodinky Tourbillon Mars obsahují části 180 milionů let starého marsovského fragmentu, jenž dopadl na Zemi coby meteorit a následně dostal označení Jiddat al Harasis 479. Tourbillon Rosetta Stone zahrnují úlomek Merkuru, Tourbillon Moon zdobí kousek Měsíce, a součástí Tourbillon Asteroid se stal dokonce meteorit neznámého původu.

Témata


Další články v sekci