10+1 tip na výlet: Seznamte se s nejkrásnějšími hrady a zámky Evropy

04.07.2016 - Martin Reichman


Reklama

Milujete hrady, zámky a další historické památky? Přestože lze Česko považovat za ráj středověkých památek, není od věci rozšířit si obzory. Nedaleko našich hranic se totiž nacházejí skutečné architektonické skvosty.

Fotogalerie: Tipy (nejen) na léto: Deset nejhezčích hradů a zámků

Prohlédněte si 11 nejkrásnějších evropských hradů v působivém ultra HD rozlišení z ptačí perspektivy. Video zachycuje slovinské hrady Blejski a Predjamský, chorvatský Dvigrad, rakouské hrady Hohenwerfen, Ehrenberg a zříceninu Landskron nedaleko Villachu, portugalský Almourol, anglický Blenheimský palác, skotský hrad Stalker, ukrajinský Chotynský hrad a pohádkový zámek Neuschwanstein v Bavorsku. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907