Tisíce let pod zemí: Skalní domy v jihoitalské Mateře

28.04.2019 - Kateřina Helán Vašků

Jihoitalské město Matera budilo dlouhá staletí dojem, že se tam zastavil čas. Dnes zažívá renesanci, i díky unikátní památce, jež nemá ve Středomoří obdoby: Místní komplex tisíců obydlí a podzemních chrámů vyrostl z původních přírodních jeskyní

<p>La Cripta del Peccato Originale je považována za Sixtinskou kapli podzemních chrámů.</p>

La Cripta del Peccato Originale je považována za Sixtinskou kapli podzemních chrámů.


Reklama

Matera leží téměř na „podrážce“ pomyslné italské boty a dlouho představovala opomíjenou a zaostalou oblast – nezajímala Řeky, Římany a později ani Italy. Dnes tam však přijíždějí lidé z celého světa, aby obdivovali skalní domy a kostely, které se dostaly na seznam kulturního dědictví UNESCO

Komplex prastarých obydlí, později přeměněný na domy, kostely a kláštery, vyrostl v přírodních jeskyních vápencové plošiny Murge. Lokalita dnes zahrnuje přes tisíc bytů a spousty obchodů i dílen. Nejstarší doklady osídlení pocházejí již z paleolitu a člověk tamní jeskyně kontinuálně obýval po celá tisíciletí. 

Od 18. století se každopádně pomalu rodilo také město „nadzemní“, plné elegantních paláců a náměstí. Zatímco do nové části se stěhovala bohatší třída, původní podzemní byty zůstaly útočištěm chudiny, jejíž situace byla víc než neutěšená: Dětská úmrtnost přesahovala 40 %, vybavení domácností připomínalo neolit a všude vládla negramotnost. V polovině minulého století bylo oficiálně nařízeno stará obydlí vyklidit kvůli asanaci, načež zůstala prázdná až do 80. let, kdy začaly místo i jeho duch znovu ožívat. 

Sixtinská kaple ve skalách

V těsné blízkosti města se dnes nachází na 150 podzemních chrámů, připomínajících včelí plástve. Snad nejvelkolepější je La Cripta del Peccato Originale neboli „krypta prvotního hříchu“. Památku, kterou zdobí nástěnné malby z první poloviny 9. století, opustili mniši už kolem roku 850 a další tisíciletí sloužila coby útočiště pastýřů. Pro svůj význam bývá označována jako „Sixtinská kaple ve skalách“ a najdete v ní řadu biblických výjevů, v jejichž provedení se mísí byzantské a latinské vlivy.

TIP: Město tří věží: 800 let nezávislosti San Marina

Místu ovšem dodávají úchvatný ráz nejen samotná podzemní obydlí, ale též krajina hlubokých roklin a holých náhorních plošin. Spolu s jeskynními chrámy a pasteveckými stezkami, jež lemují studny a statky, patří Matera a její okolí k nejúchvatnějším a nejméně dotčeným regionům Středomoří. Mimo jiné tak zaujala i režiséra Piera Paola Pasoliniho, jenž tam v roce 1964 natočil své Evangelium svatého Matouše. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907