Tohle vám nesmí uniknout: Slunce dnes obestře planetu Merkur

09.05.2016 - Redakce Tajemství vesmíru

Dnes bude k vidění výjimečná událost – po Slunci „se projde“ planeta Merkur. Kdy bude úkaz pozorovatelný a jak se na něj připravit?


Reklama

Zatímco zatmění Slunce, během kterého nám sluneční disk nakrátko zakryje blízký Měsíc, můžeme vidět až několikrát do roka, okamžik, kdy se mezi Zemi a Slunce postaví jiná planeta, patří mezi vzácné nebeské úkazy. V úvahu totiž přichází pouze dvě tělesa: Merkur a Venuše.

Pokud se některé z nich ocitne na spojnici Země-Slunce, můžeme jeho temný kotouč spatřit na pozadí zářivého slunečního disku. Dojde tedy k „malému“ zatmění, kdy úhlově výrazně menší planeta zakryje nepatrnou část Slunce. Výjimečnost celé události dokresluje i suchá řeč čísel - Merkur přejde přes sluneční disk v průměru třináctkrát za století.

Co se bude dít na obloze?

Nezabrání-li nám v tom mraky, pak se krátce po čtvrt na dvě objeví temný kotouček planety Merkur u levého okraje naší denní hvězdy. V dalších hodinách budeme sledovat, jak se posouvá středem slunečního disku směrem k dolnímu okraji. Než ale dojde k jeho výstupu, Slunce nám zapadne za obzor. Nejhezčí pohled bude mezi 14. a 17. hodinou.

Vzhledem k úhlové velikosti planety, však bude celý úkaz pozorovatelný pouze dalekohledy. Merkur má totiž úhlový průměr jenom 12 vteřin! Pod stejným úhlem vidíme korunovou minci ve vzdálenosti asi 350 metrů! Přesto všechno lze Merkur snadno poznat. Na rozdíl od slunečních skvrn, které představují chladnější místa na povrchu Slunce, bude tato „umělá skvrna” pěkně kruhová a zřetelně tmavší než sluneční skvrny (budou-li se na Slunci vůbec nějaké skvrny vyskytovat).

Jak tranzit Merkuru bezpečně pozorovat?

Pokud máte doma dalekohled na stativu, můžete se na úkaz podívat sami. Jednoduše dalekohled namiřte na Slunce (rozhodně se do něj však nedívejte přímo). Potom zhruba dvacet, třicet centimetrů za okulárem přidržte čistý bílý papír – a světlé kolečko, které se vám na něj promítne, je obraz Slunce. Jestliže nebudou jeho okraje ostré, zkuste papír přiblížit či oddálit a pohrajte si i s ostřením. Pokud budete mít štěstí, pak se v kotoučku objeví více či méně nápadné skvrnky – ty sluneční – a samozřejmě i kruhová silueta Merkuru. Mějte přitom na paměti, že přímé pozorování Slunce bez jakýchkoli ochranných filtrů (ať už očima nebo dalekohledem) může vést k trvalému poškození vašeho zraku. Postupujte tedy více než obezřetně!

Pokud si chcete tranzit Merkuru opravdu vychutnat, navštivte nejbližší hvězdárnu – tematický program připravila například Hvězdárna a planetárium v Brně. Celou událost lze sledovat i na www.zeremevesmir.cz, kde je připravený přímý přenos tohoto mimořádného úkazu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Hvězdárna a planetárium Brno

  • Zdroj fotografií: University of Arizona, Redakce Tajemství Vesmíru

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír
Historie

Italské tanky M13/40 postupují africkou pouští. Část Nichollsových obětí tvořily tyto stroje

Válka

Dunajskou deltu obývá nějvětší kolonie pelikánů bílých v Evropě.

Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907